Позавчора в Казахстані відбулися вибори депутатів національного парламенту — Мажиліс. На 67 місць у Мажилісі, які передбачені для депутатів, котрих обирали в одномандатних округах, претендували 552 кандидати. Ще 10 місць у нижній палаті будуть розподілені між представниками політичних партій, які подолали семивідсотковий виборчий бар'єр. У виборах брали участь усі 12 політичних об'єднань країни, повідомило інтернет-видання Газета.Kz. Уперше була опробувана система електронного голосування «Сайляу» («Вибори»), за посередництвом якої могли проголосувати 11 відсотків виборців. Центрвиборчком Казахстану повинен оголосити офіційні результати не пізніше, ніж через тиждень після проведення виборів.
Та перші попередні результати ЦВК повідомила вчора. Лідирує партія президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва «Отан» («Вітчизна») із 43 відсотками голосів виборців. На другому місці партія «Асар» («Всі разом»), за яку проголосували 19 відсотків виборців, а на третій сходинці — «Ак жол» («Світлий шлях») з 17 відсотками підрахованих бюлетенів. За трійкою лідерів йдуть виборчий блок Аграрної та Громадянської партій «АІСТ» — (7,9 відсотка), опозиційний «Народний союз комуністів і ДВК» (6,2 відсотка), Комуністична народна партія (2,8 відсотка), Демократична партія (1,3 відсотка), Партія патріотів і «Ауил» (1,1 відсотка) та «Руханіят» (0,5 відсотка). Ймовірно, що після остаточного підрахунку голосів до парламенту потраплять представники перших чотирьох партій.
Найцікавішою особливістю цих виборів є те, що партію «Асар» очолює старша з трьох доньок президента Назарбаєва, 41-річна Даріга. Захід із тривогою стежить за політичним сходженням доньки Назарбаєва, оскільки Казахстан, з огляду на свої природні багатства, має велике економічне значення, через десять років повинен увійти до десятки провідних виробників нафти світу. «Асар» проголошує себе опозиційною до президентської партії «Отан», але при цьому підтримує її лідера Нурсултана Назарбаєва. Міжнародні аналітики мають дві рівноцінні версії причини створення рік тому партії Даріги Назарбаєвої: або вона має витіснити з політичної арени справжню опозицію, або у Казахстані за зразком Азербайджану готують президентську династію. Втім ці дві версії легко поєднуються в одну. Влада колись та мусить перейти від ще міцного на цей час 64-річного Назарбаєва, який править Казахстаном останні 15 років, до спадкоємиці президентського престолу, якою визначена Даріга, колишня оперна співачка, а тепер одна з найбагатших осіб країни. Свої статки донька Назарбаєва нажила за прямої протекції батька, прибравши до рук більшість ЗМІ країни.
Для Даріги посада голови парламенту має стати трампліном, з якого вона потрапить у президентське крісло. Таким чином буде гарантовано безпеку президентської родини та пропрезидентських олігархів. Хоча наразі Назарбаєв заявляє, що на наступних виборах 2006 року буде змагатися за чергову, семирічну, президентську каденцію.
Частина аналітиків вважає, що амбіції Даріги є проявом суперництва між батьком та донькою, свідоцтвом реального родинного та політичного конфлікту. До такого конфлікту підштовхує чоловік Даріги — Рахат Алієв, який донедавна очолював місцеві служби безпеки, а тепер цілком можливо, що зять мітить на місце тестя.
За перебігом виборів стежили більше тисячі спостерігачів, з яких 420 походили з країн СНД. Делегація від СНД на чолі з виконавчим секретарем Володимиром Рушайлом учора відрапортувала, що вибори проходили чесно та прозоро. Він вважає, що «незначні порушення та недоліки не мали суттєвого впливу на вільне волевиявлення громадян». Дещо іншої думки дотримується ОБСЄ, яка була представлена 297 спостерігачами, представники від Парламентської Асамблеї Ради Європи, Європарламенту, Шанхайської організації співробітництва. У день проведення виборів чиновники на місцях відверто ігнорували виборче законодавство і не припиняли вести агітацію за пропрезидентські партії. Права і єдина насправді опозиційна партія «Ак жол» учора оприлюднила заяву, що вибори до Мажилісу були «нечесними і несправедливими». Кандидатами, довіреними особами та спостерігачами було зареєстровано «більше тисячі порушень законодавства про вибори», повідомив співголова партії Болат Абілов. За зібраними фактами партія готує звернення до відповідних судових організацій. Партія вела власний підрахунок голосів і на підставі зібраних даних стверджує, що її висуванці набрали не менше третини голосів за партійними списками, один кандидат переміг в одномандатному окрузі та ще десять мають шанс потрапити у другий тур виборів.