У жовтні-листопаді 1992 року світова преса рясніла черговими пророцтвами щодо неминучого кінця світу. До Землі наближався величезний астероїд, що міг зіткнутися з нашою планетою і знищити на ній усе живе. Втім професійні астрономи залишалися спокійними: вони знали, що 8 грудня астероїд пройде на відстані 3 мільйони 613 тисяч кілометрів від Землі. Базової астрономічної освіти достатньо, щоб згадати: наш природний супутник Місяць часом підходить до нас майже в десять разів ближче, але ще ні разу ні на кого не впав.
Очікування астрономів справдилися: астероїд «розминувся» із Землею на розрахованій відстані. Гість, що його назвали Тоутатісом, потім ще двічі з'являвся в околицях нашої планети — у 1996 і 2000 роках. Період обертання Тоутатіса навколо Сонця складає майже чотири роки — отже, цьогоріч знову маємо чекати його в гості. 29 вересня о 15 год. 37 хв. за київським часом він пройде за 1,55 мільйона кілометрів від Землі. Це всього в чотири рази більше за середню відстань до Місяця, і це — найтісніше зближення з малою планетою, коли-небудь передбачене астрономами.
Уже зараз астероїд активно спостерігають професіонали й аматори в телескопи. На жаль, під час найбільшого зближення із Землею астероїд проходитиме сузір'ями південного неба, недосяжними для більшості астрономів Європи. Але можливість побачити його «на підльоті» ми маємо. Протягом останнього тижня вересня Тоутатіс пересуватиметься сузір'ями Козерога, Мікроскопа, Телескопа, Павліна та Південного Трикутника. З території України повністю видно тільки перше з них; більшу частину другого можна побачити у південних областях країни. У Криму та Придунав'ї астероїд буде видно до вечора 26 вересня; щоправда, вже з 24-го спостереженням перешкоджатиме Місяць, але яскравість малої планети в цей час досягне майже дев'ятої величини, отже, за умови чистого неба, її неважко буде побачити навіть за допомогою невеликих приладiв.
У момент найтіснішого зближення Тоутатіс буде на небі поблизу зірки Толіман (більш відомої як Альфа Центавра) — третьої найяскравішої зірки нічного неба і найближчої з усіх, видимих неозброєним оком. До цього часу його блиск почне слабшати, бо зменшуватиметься освітлена Сонцем частина поверхні астероїда, повернена до спостерігача.
Наступне «побачення» з Тоутатісом відбудеться, як неважко здогадатися, в 2008 році. 8 листопада мала планета опиниться на відстані сім з половиною мільйонів кілометрів від Землі — майже уп'ятеро далі, ніж цієї осені.
Володимир ОСТРІВ.