Чи можна пройти до рідного ВНЗ кукурудзяним полем?

21.09.2004

      «Студентську хвилю» у Полтаві влада намагалася накрити дев'ятим валом затримань, погроз і залякувань

      Нажахана переможним виступом сумських студентів на захист своїх прав, влада тепер дмухає навіть на холодне. Принаймні до ініційованої Громадським рухом «Чиста Україна» всеукраїнської акції «Студентська хвиля», що відбувалася минулого тижня, у Полтаві готувалися, ніби до кінця світу.

      Як повідомив координатор «Студентської хвилі» у Полтавській області Євген Янкевич, напередодні його запросили до міліції й Служби безпеки України, де настійливо рекомендували відмовитися від проведення акції в обласному центрі. Однак нічого протизаконного місцеві активісти студентського руху вчиняти не збиралися. На якій підставі можна заборонити їм пройти до п'яти найбільших вузів, щоб поспілкуватися там із ровесниками?

      Та коли кілька десятків студентів зібралися біля офісу обласної організації Народного руху України, що в центрі Полтави, їх там уже чекали близько десятка міліціонерів і «есбеушників». І знову почалися залякування всілякими неприємностями за участь у «несанкціонованій» акції. Тоді двоє активістів віднесли до міськвиконкому письмове повідомлення про студентську ходу, але його там уже не прийняли, зіславшись на тривалу процедуру реєстрації.

      З перших кроків студентів «пасли» згадані «топтуни» у формі й цивільному одязі. При цьому учасники акції рухалися винятково тротуарами, транспорту не перешкоджали. Під час трьох коротких «привалів» — біля Педагогічного та Кооперативного університетів, Аграрної академії — розповідали ровесникам про ту ж таки «Студентську хвилю» як форму самоорганізації для захисту від будь-якого тиску, про народного кандидата на пост Президента Віктора Ющенка, котрого підтримує абсолютна більшість студентства, роздавали листівки.

      Наголосимо: все те відбувалося за межами вузівських приміщень, акція ніяк не могла перешкодити навчальному процесу, створити комусь бодай найменші незручності. «Муляла» вона тільки владі. Тож після того, як активісти студентського руху обійшли три розташовані майже поруч ВНЗ і вирушили до двох інших, ходу таки зупинили міліціонери. Після того як поблизу приміщення облдержадміністрації вони почали хапати під руки організаторів полтавської «Студентської хвилі», останні вирішили призупинити проведення акції, щоб не наражати на затримання з відповідними «оргвисновками» всіх її учасників. Трьох найактивніших «бунтарів» одразу відвезли до Київського райвідділу міліції.

      — Нікого з нас міліціонери не били, — розповідає затриманий Євген Янкевич. — Обмежувалися словесними погрозами, грубощами, нотаціями на підвищених тонах. Щоправда, після того як у райвідділ приїхав керівник обласного виборчого штабу кандидата на пост Президента Віктора Ющенка, народний депутат України Валерій Асадчев, правоохоронці трохи посумирнішали.

      Але якщо на «співбесіду» з Євгеном Янкевичем міліціонерам вистачило години, то полтавському студенту Сергію Остапієнку разом зi ще одним побратимом довелося паритися у райвідділі фактично п'ять годин!

      — Ніяких інших дій, крім з'ясування анкетних даних і запису наших пояснень за ті п'ять годин, міліцією виконано не було, — пояснює кореспонденту «УМ» Сергій Остапієнко. — Але процес цей на кілька годин переривався, вважаю, зумисне, щоб «промурижити» нас у райвідділі якомога довше. Інакше як формою залякування, психологічним тиском таке зволікання з оформленням документів оцінити не можу. До речі, від нас не приховували, що документи ті готують для суду, який має притягти «організаторів несанкціонованої акції» до адмінвідповідальності. Хоча законів України ми не порушували. А досвід Сум показав, що подібні залякування, будь-які каральні акції роблять студентський рух iще міцнішим, згуртованішим.

  • «Як тебе не любити, Києве мій!»

    Щорічно в останній тиждень травня жителі столиці святкують День міста. Свято чекатиме буквально на кожному кроці y центрі міста, адже цього року програма заходів нараховує 35 різних художніх, культурно-освітніх і спортивних подій. >>

  • Кровна залежність

    У жінки, яку покусали собаки в Миколаєві, медики діагностували гостру крововтрату і хронічний сепсис, який є прямою загрозою для життя. Їй терміново потрібно кілька сеансів переливання крові. Лікарі просять усіх небайдужих городян надати допомогу і здати кров. Нагадаємо, потерпілій через отримані травми ампутували праву руку. >>

  • «По-моєму, чувак, нас кинули»

    Невідомий нещодавно виманив майже 40 тисяч грн. за уявне пальне у 67-річного фермера із Золочівського району Львівщини. З цього приводу ошуканий чоловік звернувся в поліцію. >>

  • Конвеєр репресій

    Учора в Сімферополі й Алупці окупованого Криму відбулися чергові обшуки у будинках кримських татар. За словами адвоката Еміля Курбедінова, у більшості випадків, затриманих людей у масовому порядку відвозять до так званого «Центру «Е» у місто Сімферополь (центр боротьби з екстремізмом при МВС Росії). >>

  • «Херсон» наснився

    У ватажка терористичної «ДНР» Олександра Захарченка вочевидь сталося сезонне психічне загострення. Інакше, як пояснити його чергове словоблуддя: мовляв, бойовики «можуть претендувати на Херсонську область й інші населені пункти». >>