А можна й нам, як Нікарагуа?
Де-факто, Греція є банкрутом, проте офіційно про це поки не оголошено. Раніше Єврогрупа відмовила Греції у подовженні програми фінансової підтримки, яка також закінчилася опівночі 30 червня.
Тепер Афіни звернулися до МВФ із проханням про відстрочку у сплаті траншу на погашення кредиту. В історії МВФ така відстрочка надавалася двічі: Нікарагуа та Гаяні у 1982 році.
Прем’єр-міністр Греції Алексіс Ципрас 30 червня попросив Єврокомісію про додаткову позику в рамках Європейського фонду стабілізації. Позика мала бути розрахована на два роки і допомогти Афінам виплатити транш кредиту. Але міністри фінансів країн єврозони, розглянувши це питання, відповіли категоричним «ні». Адже виконувати умови кредиторів грецький уряд відмовлявся.
Дайте грошей — скасуємо референдум
Утім, як повідомляє «Файненшл таймс» із посиланням на розісланий у вівторок пізно ввечері лист Ципраса до Єврокомісії, МВФ та Європейського центробанку, зрештою Афіни таки погодилися прийняти останні пропозиції міжнародних кредиторів. Але за умови внесення незначних змін: Греція просить зберегти 30-відсоткову знижку на ПДВ для її островів і відтермінувати підвищення пенсійного віку до 67 років до жовтня 2022-го.
Окрім того, в листі глава грецького уряду просить продовжити програму фінансової допомоги обсягом 29,1 мільярда євро.
Учора міністри фінансів єврозони знову мали обговорити подальші кроки щодо вирішення грецької боргової проблеми.
Нагадаємо, 5 липня у Греції має відбутися загальнонаціональний референдум, під час якого народ повинен сказати своє «так» чи «ні» пропозиціям кредиторів — тобто новим бюджетним скороченням та звільненням. У разі ствердної відповіді Ципрас піде у відставку, а Брюссель продовжить переговори вже з новим урядом. Якщо ж відповідь буде негативна, це фактично означатиме вихід країни з ЄС та повернення до старої національної валюти — драхми. Втім соцопитування несподівано засвідчили, що налякані кризою греки схильні погодитися на подальше затягування пасків, аби залишитися в єврозоні.
Окрім того, Ципрас уже натякнув кредиторам, що може скасувати референдум, якщо відновляться практичні переговори з ЄС.
Нова стара добра драхма
Водночас, на думку деяких аналітиків, якщо Греція повернеться до драхми, національна валюта виявиться дешевшою від євро приблизно на 50 відсотків. Після такої девальвації відпочинок у Греції стане надзвичайно вигідним для власників євро, доларів та інших твердих валют. Кількість іноземних гостей стрімко збільшиться, і це дасть потужний імпульс ключовій галузі грецької економіки — туристичній індустрії.
А ще різко зросте конкурентоздатність грецьких експортерів, оскільки вони зможуть виробляти та продавати свою продукцію помітно дешевше, ніж, наприклад, їхні конкуренти з країн єврозони. Проблема, однак, полягає в тому, що в Греції, окрім сільгосппродукції (оливки, фрукти і овочі) та цементу, практично немає по-справжньому конкурентоздатних на світовому ринку товарів.
Також виникає проблема організації запровадження нової (старої) валюти. «Таку операцію необхідно планувати і проводити з воєнною точністю, однак грецькому бюрократичному апарату ця задача просто не під силу, особливо під керівництвом уряду, який не має суттєвого адміністративного досвіду», — наголошує німецький аналітик Нільс Кадріцке.
На заваді може стати також корупція, які квітне у Греції пишним цвітом.
Загалом, близько 70 відсотків греків виступають за те, щоб зберегти євро. Окрім інших незручностей, існує побоювання, що у випадку повернення до драхми друкарський верстат знову опиниться під контролем місцевих еліт. А ті будуть запускати його для досягнення власних цілей, розігріваючи й без того високу інфляцію.
До всього сказаного варто додати ще й суто технічний аспект. За даними німецької компанії Giesecke&Devrient, яка спеціалізується на друку банкнот для багатьох країн світу, у тому числі й єврозони, для введення в обіг нової грошової одиниці «зазвичай необхідно від одного до півтора років».
ПОПУЛІЗМ
Оскільки цього тижня грецькі банки не працюють, а з банкоматів можна зняти не більше 60 євро на день, міністерство транспорту Греції до неділі скасувало плату за проїзд у громадському транспорті столиці країни — Афін. Британська газета «Таймс» підрахувала, що завдяки такій турботі уряду бюджет недоотримає 4 мільйони євро. Але популізм для чинної влади Греції — понад усе.
В інших містах із запровадженням безплатного проїзду не склалося, оскільки там перевезеннями займаються приватні компанії.
А ТИМ ЧАСОМ...
Міністерство фінансів США уважно стежить за ситуацією, яка склалася через несплату Грецією заборгованості перед МВФ. Згідно із заявою відомства, яку цитує «Рейтер», несплата Грецією боргу запускає в дію добре відпрацьований механізм роботи із заборгованостями МВФ. «США і надалі заохочуватимуть усі залучені сторони докладати зусиль на переговорах, щоб спрямувати Грецію на шлях економічного зростання в рамках єврозони на основі економічних реформ та необхідного фінансування, яке забезпечить обслуговування боргу», — зазначають в американському мінфіні.
Президент США Барак Обама також звернувся до керівництва ЄС із закликом прихильніше ставитися до Афін. Адже наслідки виходу Греції з зони євро відчують навіть Сполучені Штати.