Учора під стіни Кабінету Міністрів знову вийшли сотні людей iз плакатами «Геть Квіташвілі!», «Корупціонерів за ґрати!», «Де доступна медицина?», «Так — здоров’ю! Ні — Квіташвілі!» та «Очистіть МОЗ від корупції». Це не перша акція протесту з вимогою звільнити міністра охорони здоров’я. Призначений на цю посаду сім місяців тому грузин Олександр Квіташвілі обіцяв навести лад в одному з найскладніших українських міністерств і провести ґрунтовні реформи в медицині.
Чи не найнагальнішою з проблем стала закупівля ліків, яку було провалено. Значна частина українців, хворих на СНІД, цукровий діабет та інші смертельно небезпечні хвороби, так і не отримали від держави необхідних ліків. «Я вірила, що Квіташвілі зможе зламати цю прогнилу систему в міністерстві, але він виявився слабшим, аніж ми думали. Значна частина людей зараз помирає від того, що просто не отримує ліків, які мають бути доступними, оскільки є обов’язковими під час лікування. А їх просто немає. Міністерство не контролює закупівлі, не здійснює їх. Однією з найбільших проблем на сьогодні є питання забезпечення хворих інсуліном. Воно неконтрольоване. Усі хворі вийти на протест не можуть, але, повірте, нас дуже багато» — коментує «УМ» киянка, учасниця мітингу Ірина Шматко.
Ще однією причиною невдоволення є суттєве підвищення цін на ліки. За останні півроку вони зросли вдвічі, а деякі медикаманти і втричі. Хворі, життя яких залежить від дорогих медпрепаратів, очікували також на продовження експерименту з реімбурсації (часткової компенсації вартості ліків за державний кошт), але Міністерство охорони здоров’я відстрочило виплати компенсацій на наступний рік. Мітингарі зазначають, що найскладніша ситуація зараз у хворих на цукровий діабет, адже інсулін отримують не всі, а також суттєво піднялися ціни на шприц-ручки для інсуліну, без яких, за словами хворих, неможливо вводити препарат. «Один шприц-ручка коштує 50 гривень, людині потрібно, як мінімум, 10 таких шприц-ручок на місяць. Я повинна віддати лише 500 гривень iз пенсії на ручки, а що їсти, як комунальні послуги оплачувати? Ліків мені вистачає на півмісяця. А решту часу що робити? Чекати на кому?» — обурюється інша участниця мітингу, пенсіонерка Ольга Катан.
Учора ж під час того, як люди протестували під стінами Кабміну, у Верховній Раді депутатська група «Відродження» вимагала включити до порядку денного постанову про звільнення Олександра Квіташвілі. За словами народного депутата Андрія Шипка, МОЗ презентує напрацювання минулих років як свої результати, а депутатам пропонує прийняти законопроекти, які ще навіть не зареєстровані у Верховній Раді. «Називати ці документи «пакетом реформ» просто смішно. Це фільчина грамота», — зазначив Шипко. Нагадаємо, що 15 травня у парламенті було зареєстровано постанову про звільнення Олександра Квіташвілі, проте тоді не було проголосовано за його відставку.
У коментарі «УМ» політолог Володимир Фесенко зазначив, що не бачить у цій ситуації політичного підтексту, вся проблема в тому, що Квіташвілі не був готовий до українських реалій: «Це не проблема Квіташвілі. Його просто кинули, як дитину, не пояснивши, що і як. А варто зрозуміти, що українська і грузинська медичні системи кардинально різні. І досвід Грузії у плані медичної реформи нам не підійшов би. Ті ілюзії, які українці покладали на іноземця в міністерстві, не виправдались, а зважаючи на те, що Міністерство охорони здоров’я — одне з найпроблемніших міністерств, тож кого туди не постав — змінити щось дуже важко. Єдиний вихiд у цій ситуації — призначити на цю посаду людину, яка була б кризовим менеджером, такого як Саакашвілі, от тоді й можна буде говорити про реформи та зміни».
До речі: цікаво, що за останні п’ять років у Міністерстві охорони здоров’я найдовше протрималась Раїса Богатирьова, яка пробула на посаді лише один рік. Усі інші міністри перебували на посаді менше року.