Ще наприкінці минулого року парламентарії прийняли рішення про використання підприємцями касових апаратів. Виняток становили платники податків, річний дохід яких не перевищує 300 тисяч гривень, продавці на ринках та засобах пересувної торгівлі. Підприємці ж iз доходами понад півтора мільйона гривень відучора мали б встановити касові апарати.
Рішення парламентаріїв неабияк обурило підприємців: мовляв, під час кризи малий та середній бізнес не може дозволити собі витрачати гроші на закупівлю та обслуговування касових апаратів. Труднощі з їхнім запровадженням ще й підірвали довіру до уряду. «Справа навіть не у збитках від доходів, витратах на встановлення та обслуговування касових апаратів (найдешевший РРО коштує від 4 тисяч гривень, послуги центру сервісного обслуговування — 150 гривень на місяць, послуги забезпечення передачі інформації до Державної фіскальної служби — 29 гривень на місяць, вартість пломби — 10 гривень. — Авт.). Встановлення касових апартів, перш за все, створює нерівні умови для ведення бізнесу. Чим дрібніше підприємство, тим йому дорожче коштуватиме застосування касового апарату», — коментує «УМ» підприємець iз Хмельниччини. Пан Олександр каже, що проблема не стільки в самому апараті, скільки в обліку та помилках, які виникатимуть у дрібних підприємців через власні невміння та незнання.
У свою чергу, прихильники масового поширення касових апартів запевняють: це дасть змогу зупинити контрабанду та запобігатиме приховуванню готівки. Втім експерти пояснюють, що це не найкращий спосіб боротьби з контрабандою, адже останню мають вести на кордоні. Відстежити контрабандні та контрафактні товари у роздрібній торгівлі майже неможливо.
Утім пікет громадських активістів під ВР, які вимагали скасувати обов’язкове застосування касових апаратів для всіх підприємців, та блокування трибуни у парламенті депутатами «Батьківщини» й «Радикальної партії» принесли свої плоди. Кабінет Міністрів та парламентська коаліція після тривалого обговорення все ж знайшли компромісний варіант щодо врегулювання болючого для підприємців питання. Депутати порадилися й вирішили, що підприємці зi щорічним доходом менше одного мільйона гривень не встановлюватимуть касові парати. Платники податків із доходами понад мільйон будуть змушені встановити каси. Ця норма в разі ухвалення закону набуде чинності з 1 січня наступного року. За словами лідера «Радикальної партії» Олега Ляшка, саме такий варіант дозволить зберегти та захистити малий бізнес в Україні.
Депутати не приховують: через їхнє рішення можуть виникнути проблеми з МВФ, який дає Україні кредити. Проте міністр фінансів Наталя Яресько заявила, що зробить усе можливе, аби уникнути непорозумінь iз валютним фондом.