Цього тижня в лікарні помер 23-річний львів’янин, який отруївся харчами, — не було сироватки проти ботулізму. Хлопця можна було б урятувати, якби в Україні був зареєстрований препарат, необхідний у разі захворювання на ботулізм. Але з минулого року його немає на фармацевтичному ринку України.
Разом із молодим чоловіком отруїлися його 18-річна наречена та її мати, їх удалося врятувати. Зараз дівчина перебуває у критичному стані, в реанімації. «Через те, що токсин зв’язався із білками та поступив у тканини, стан дівчини та її матері, ймовірно, буде погіршуватися, — каже лікар-інфекціоніст львівської лікарні Андрій Орфін. — Але, повірте, ми робимо все, що тільки можна. А там буде видно, як Бог дасть. Без цієї сироватки дуже важко щось зробити. Лише 10% виживають без введення цих ліків».
Причиною непостачання на український ринок сироватки називають те, що її вчасно не зареєстрували: «Із 20 липня 2014 року протиботулістична сироватка не надходить на український ринок. Вона не за реєстрована в Україні, виробник Російська Федерація. Це страшно, оскільки більше 90% людей помирають саме від того, що їм вчасно не вводять вакцину» — коментує лікар-інфекціоніст Ірина Пестушко.
До речі, нелегально ввезені незареєстровані в Україні ліки лікарі не мають права застосовувати при лікуванні. Тому навіть якщо родичі хворих за шалені гроші «дістають» потрібні препарати — постраждалі майже приречені. А підхопити ботулізм спекотним літом не так і складно. Збудники токсико-інфекційного захворювання можуть бути у неякісних консервах, стравах із м’яса або ж риби.