На бульварі Шевченка в Києві вже почали вирубувати тополі — дерева, пух яких на початку літа спричиняє алергічну реакцію у багатьох людей. «Незважаючи на те, що відповідного рішення Київради ще не було ухвалено, знищення тополь уже відбувається», — обурюються у громадській організації «Екологія — Право — Людина».
Натомість на сайті столичної влади вивісили проміжні результати громадського обговорення цього питання, за якими майже 70% столичних жителів підтримують ідею міської влади замінити тополі в Києві й лише близько 29% хочуть зберегти ці дерева у місті. Відзначається, що станом на 16 червня свою думку висловили понад 13 тисяч киян. Серед тих, хто не хоче бачити тополь на вулицях, кивають на потенційну небезпеку для здоров’я 23,5%; а 45,8% відзначають як основну причину позбутися цих сусідів — незручності від пуху. Двом відсоткам опитаних киян узагалі байдуже, як буде вирішуватися питання.
«За свідченням науковців, 40% дерев, зокрема і тополь, у місті Києві досягли середньої вікової межі. Тобто виникла необхідність заміни дерев, які несуть потенційну небезпеку життю та здоров’ю громадян», — йдеться в повідомленні КМДА. За словами заступника голови Київміськадміністрації Петра Пантелєєва, процес заміни аварійних дерев, що можуть упасти, та тополь, що пушать, буде досить поступовим і, за попередніми прогнозами, займе приблизно 2 роки.
Надважливе питання — чим хочуть замінити дерева. Зокрема, пропонується посадити акації (робінія псевдоакація). За словами Катерини Норенко із громадської організації «Екологія — Право — Людина», ці дерева є небезпечним інтродукованим видом, який не характерний для природних екосистем України.
Захисники київських тополь переконують, що всі види саме цього дерева (а їх більше ста) — крім того, що можуть виживати в несприятливих умовах міста, легко переносять посуху, до листопада не скидають листя — мають унікальні екологічні властивості. Громадські активісти-екологи констатують, що одне доросле дерево тополі виділяє за один сезон стільки кисню, скільки треба одній людині на рік! Для продукування такої ж кількості кисню необхідно 10 беріз, 7 ялинок або 4 сосни. Жодне інше дерево не може зрівнятися з тополею за показником поглинання сажі — до 53 кг за рік. Тоді як каштан вбирає лише до 16 кг небезпечних для дихальної системи залишків горіння. Саме через те, що тополя так ефективно очищує повітря, жити довго не може — у середньому до 60 років.
Громадські захисники тополь кажуть, що змінювати їх — якщо треба — обов’язково тільки новими тополями. Можна обрати ті види, які не дають пуху, наприклад, тополю сріблясту або пірамідальну. За словами Петра Пантелєєва, неначе активно працює фахова робоча група, яка складається з експертів, екологів, науковців, які досліджують питання та надають свої рекомендації щодо оптимального вирішення проблеми.