Статистична служба ЄС «Євростат» оприлюднила свій щорічний звіт про рівень цін у країнах Євросоюзу, з якого випливає, що впродовж 2014 року рівень цін на товари широкого вжитку у країнах європейської спільноти відрізнявся майже втричі. Так, Польща була найдешевшою країною ЄС за цінами на харчові продукти та побутову електроніку, а найнижчий рівень цін на алкогольні й тютюнові вироби, послуги готелів та ресторанів зберігала Болгарія. Ціни на одяг по всьому Євросоюзу були найнижчими в Угорщині, а Чехія виявилася найдешевшою за цінами на побутову електроніку і на персональний транспорт (зокрема, автомобілі). Якщо прийняти середні ціни на споживчі товари по Євросоюзу за 100%, то їх рівень по Союзу коливався від 48% у Болгарії до 138% по Данії.
Якщо взяти різницю по окремих групах товарів, то ціни на харчові продукти та безалкогольні напої, скажімо, у найдешевших Польщі, Румунії та Болгарії, становили, відповідно, 61%, 68% та 70% від середніх по ЄС, а в найдорожчій Данії — 139%. Також недешево харчуватися в Австрії (124%) та Фінляндії (123%).
Такі великі розбіжності в цінах по ЄС пояснюються неузгодженістю стосовно засад ціноутворення на окремі групи товарів та послуг. Окремі країни жорстко відстоюють низькі ціни на алкоголь та тютюн, тому їх рівень у Болгарії становить 58% від середнього по Союзу, а в Угорщині — 65%. Недорого випити чарочку та випалити цигарку також у Чехії та Румунії. Натомість найдорожчим алкоголь є у «питущій» Ірландії — 170% від середнього та сусідній Великій Британії — 165%. Дорого обійдеться оковита і у Фінляндії.
Різниця в цінах на одяг між країнами ЄС не така велика, як у випадку продуктів, але також відчутна, якщо порівнювати держави з верхньої і нижньої частини списку. В Угорщині ціна на одяг становить 70% відсотків від середньоєвропейської, лише трохи дорожче прикрити грішне тіло у Польщі та Болгарії. А найбільш дорогою країною у цьому сенсі є Швеція — 121% від середнього рівня.
Також менші розбіжності у цінах на побутову електроніку, але все ж у Чехії та Польщі її можна придбати за 85% відсотків від середньої по ЄС, а на Мальті доведеться викласти вже 116%.
Якщо виключити дуже дорогу Данію (151% від середнього), то ціни на засоби особистого пересування (машини, мотоцикли тощо) також не дуже різняться по Європі: від 75% відсотків у Чехії і до 114% у Португалії та 117% у Голландії.
Розбіжності в цінах на готелі та ресторани мають значно більшу відмінність по Європі: від 46% у Болгарії до 147% від середнього в Данії.
«Євростат» вивів свої дані на підставі оцінки вартості 2400 товарів і послуг у країнах Євросоюзу. Окрім того, дослідженням були охоплені країни-кандидати на вступ до ЄС: Туреччина, Сербія, Чорногорія, Македонія, Албанія та Боснія і Герцеговина, а також країни, які не входять до ЄС, але тісно з ним пов’язані — Норвегія, Швейцарія та Ісландія.