У рамках реформи авторського права Євросоюзу укладено список об’єктів, на комерційне використання фотографій яких потрібен спеціальний дозвіл. Йдеться, передусім, про громадські архітектурні пам’ятки та твори мистецтва. Таким чином Європарламент планує ліквідувати так звану засаду «свободи панорами», яка діє натепер. Євродепутати хочуть таким чином попередити використання фотографій світової спадщини для негідного комерційного використання та отримання фінансової вигоди. Саме з цією метою юридична комісія Європарламенту планує внести відповідні зміни у закон про авторські права, повідомляє «Вікіпедія» у розділі новин. Під заборону «фоткати» для заробітку можуть потрапити найрізноманітніші об’єкти — від гігантського оглядового колеса «Лондонське око» до маленької статуетки Русалоньки у Копенгагені.
Подібна заборона на використання фотографій популярних об’єктів з комерційною метою вже діє у кількох європейських країнах. Найбільш відомі приклади — це велетенська скульптура «Атоміум» у Брюсселі та Ейфелева вежа у Парижі в нічному освітленні.
Європарламент голосуватиме за відповідні поправки на початку липня. Їх ухвлення «означатиме кінець довготривалої традиції, за якою панорама та відкритий простір повинні належати всім», — зазначає «Вікіпедія» у своєму сервісі The Signpost. Для найбільшої у світі вільної енциклопедії це питання особливо важливе, адже вона використовує винятково безкоштовні фотографії високої якості, якими надалі кожен може скористатися на власний розсуд, включно з метою заробітку. Запровадження згаданих обмежень означатиме необхідність усунення з цього інтернет-ресурсу більшості фотографій пам’яток історії, культури та архітектури.
«Вікіпедія» закликає користувачів впливати на євродепутатів, щоб вони не підтримували запропоновані зміни.