Прогнози скептиків щодо того, що екстрений саміт лідерів держав ЄС, покликаний вирішити проблему Греції, не дасть жодних конкретних результатів, виявилися слушними. На засіданні, яке відбулося позавчора пізно ввечері, Афіни представили нові пропозиції для кредиторів, але остаточного рішення з цього приводу досягти не вдалося і країні все ще загрожує дефолт.
Утім певні зрушення все ж є. Якщо іще недавно план грецького уряду щодо виходу з кризи у Брюсселі ледве не відкрито називали маячнею, то на цей раз керівники єврозони визнали, що пропозиції Греції можуть стати «основою для можливої угоди», яка має розблокувати фінансову допомогу і запобігти дефолту. Причому укласти цей договір треба якнайшвидше.
Голова Європейської ради Дональд Туск назвав грецькі пропозиції «позитивним кроком вперед». За його словами, міністри фінансів єврогрупи мають затвердити пакет реформ для Греції в середу ввечері й представити його лідерам країн для остаточного затвердження в четвер вранці.
«Я переконаний, що ми прийдемо до остаточної угоди протягом цього тижня», — оптимістично зазначив по завершенні саміту і президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер після саміту.
При цьому необхідно спочатку узгодити програму реформ з представниками європейських урядів, Європейського центрального банку і Міжнародного валютного фонду.
Тож канцлер Німеччини Ангела Меркель, чия країна є найбільшим кредитором Греції, щодо перспектив швидкого підписання угоди була більш обережна: «Я не можу дати ніяких гарантій, що це відбудеться. Там іще багато чого треба зробити».
Прем’єр-міністр Греції Алексіс Ципрас, у свою чергу, заявив, що «м’яч знову опинився на полі кредиторів», і вони повинні забезпечити угоду, яка дозволить Греції виплатити борги. «Ми шукаємо всеосяжного рішення, яке супроводжуватиметься сильним пакетом зростання і водночас зробить грецьку економіку життєздатною», — сказав він.