Відучора Україна приєдналася до Всесвітньої інформаційної системи. Вимоги Візового кодексу ЄС передбачають, що при оформленні шенгенських віз у посольствах країн-членів ЄС українці особисто мають здавати відбитки пальців та фотографуватися там. Якщо раніше подібну процедуру необхідно було проходити тільки в консульствах США та Великобританії, відомих своїми суворими правилами (і немалою кількістю відмов), то зараз список країн значно збільшився.
У МЗС України заспокоють, мовляв, така процедура вже багато років функціонує у світі. І впроваджують її задля посилення заходів безпеки та проходження контролю на кордоні. «Якщо я не злочинець, менi немає чого хвилюватися, — упевнена студентка Валерія Чорногор. — Я кілька років тому їздила до Англії, проходила цю процедуру. Все не так страшно, як здається на перший погляд».
Як і раніше, подати документи на візу можна в консульствах і візових центрах країн-учасників Шенгенської зони. Процедура отримання пропускного документа з приєднанням до ВІС зміниться несуттєво, запевняють у представництві ЄС в Україні. Оскільки оформляють візу з відбитками пальців раз на п’ять років, то лише перший візит до посольства займе трохи більше часу, аби людина могла надати свої біометричні дані. Всі інші процедури залишаються незмінними. На вартість оформлення «шенгену» здача відбитків і фотографування не вплине: ці процедури безкоштовні. Тобто платити за оформлення візи українцям доведеться стільки ж, скільки і ранiше.
Тепер не можна буде оформити першу візу з відбитком пальця через турагентства. В одному з них «УМ» розповіли, що вiднинi заявнику необхідно особисто прийти в посольство або візовий центр здати відбитки. Лише після того, як вони потраплять у систему, необхідний пакет документів для подорожі оформлять у турфірмі.
Найпомітніше нововведення вдарять по кишенях навіть не туристичних фірм, а компаній, що займаються візовою підтримкою. Можна підрахувати. За звичайну нетермінову подачу документів до консульств посередники брали в межах 700—800 гривень. За привілей не відвідувати консульство і довірити повну підготовку їм доводилося платити мінімум 170 євро.
У разі введення безвізового режиму з Україною громадяни, які оформили біопаспорт, зможуть не здавати відбитки кожні п’ять років. За системою ВІС їздитимуть лише ті, у кого залишається паспорт без чіпа. Право не надавати відбитки мають діти до 12 років, особи, у яких відбитки неможливо взяти з фізичних причин, а також глави та члени державних органiв влади, якщо вони виїжджають з офіційним візитом. У всіх інших випадках без здачі відбитків у видачі візи буде відмовлено.
ВАРТО ЗНАТИ
Всесвітня iнформаційна система почала впроваджуватися у світі ще в 2011 році. Наразі вона працює на Близькому Сході, в Африці, Південній і Північній Америці, Австралії, Південно-Східній та Центральній Азії, у країнах Західних Балкан та Туреччині. Україна до системи долучається разом iз країнами Східного партнерства. Восени до цих регіонів приєднається і Росія. Взагалі, система має стати загальносвітовою, і з листопада 2015 р. iз будь-якої країни не можна буде потрапити до країн Шенгенської зони без відбитків пальців. Виняток — країни безвізового режиму з ЄС.