Минув рік iз дня зухвалого викрадення в Східній Україні льотчиці Надії Савченко та незаконного вивезенння проти її волі до Росії. За час арешту українка двічі оголошувала голодування на знак протесту проти утримання під вартою, стала народним депутатом ВРУ та делегатом сесії ПАРЄ, отримала дипломатичний імунітет та звання Героя України. «Трималася вона весь цей рік ось як: настрій часто падав до нуля, але з розумінням того, що її побратимам ще гірше, відкривалося друге дихання», — розповідає молодша сестра льотчиці Віра.
На початку червня Московський суд вчергове продовжив арешт українки до 30 вересня. Наразі «справа Савченко» нараховує 38 томів по 300 сторінок кожна. Їх вивчає її захист та сама Надія. Адвокат українки Марк Фейгін упевнений, що незважаючи на відсутність суду в Росії як такого, Надія не сяде до в’язниці. Він вважає, що міжнародний тиск на Кремль настільки потужний, що тримати ув’язненою Савченко кілька років — це мати нескінченні проблеми увесь цей час. «Суд над Савченко буде гучним та історичним. Усі переконаються в невинності Надії та в правоті України», — зазначає Фейгін.
За останній рік у світі неодноразово відбувалися акції підтримки української льотчиці. А під час Глобального Форуму в Польщі Надія Савченко отримала міжнародну нагороду Freedom Award 2015 (Нагорода Свободи). Таким чином Атлантична Рада відзначила боротьбу українки за свободу та справедливість.
У слідчому ізоляторі «Матроська тиша» Надія не сидить без діла: багато читає, пише листи, вирізає орігамі та намагається виконувати свої депутатські обов’язки. Савченко надіслала депутатський запит до українського МЗС, в якому цікавиться результатами роботи зі звільнення 11 українських полонених у Росії, серед яких 73-річний Юрій Солошенко та Микола Карпюк, справи яких мають яскраво виражений політичний мотив. Українка просить, аби у відомстві швидко підготували всі необхідні документи у справах в’язнів, щоб адвокати взялися до роботи.
У річницю затримання Надії Савченко із закликом до Росії виконати положення Мінських угод та звільнити українську льотчицю та інших заручників виступила постійний представник США при ООН Саманта Пауер. Ще вона заявила: «Ми також закликаємо Росію вивести всі свої сили з території України і припинити окупацію Криму». Наполягає на звільненні Надії Савченко і Європейський Союз.
ВИРОКИ
Російська генеральна прокуратура затвердила обвинувальний висновок українському режисерові Олегу Сенцову і направила справу до Північнокавказького окружного військового суду в Ростові-на-Дону. Російські спецслужби не тільки звинувачують українця у терористичній діяльності, а й вважають його членом «Правого сектору», діяльність якого заборонена в Росії.
А суд Єкатеринбурга арештував Сергія Скирту, якого російська влада звинувачує в промисловому шпигунстві. Під час затримання у лютому цього року при ньому були виявлені креслення та документи з грифом «Комерційна таємниця». За версією слідства, українець збирав науково-технічну інформацію про діяльність російських підприємств, яка могла завдати російському виробнику збитків на сотні мільйонів рублів.