Імперська колонізаторська ідеологія Росії веде свій родовід від Івана Грозного, коли грецький монах Філофей сформулював концепцію Москви як Третього Риму, яка допомогла її правителям загарбувати сусідні князівства і створювати велику централізовану імперію. Іншими ідеологемами стала геополітична доктрина панславізму, що виникла під час надання Росією допомоги слов’янам Балкан і болгарам у боротьбі за визволення від Османської імперії та допомагала заманювати у своє лоно інші слов’янські народи. Доктрина євразійства була сформульована російськими білоемігрантами у 20-х роках ХХ століття як визнання ролі Росії у єднанні народів Європи і Азії (собіраніє ісконно русскіх зємєль), звісно, під її пильним оком. Правозахисна доктрина була оформлена після розпаду Радянського Союзу (в епоху Бориса Єльцина) як намагання правителів Росії стати поборниками «прав людини», насамперед «рускоязичного насєлєнія» поза межами РФ із правом втручатися у внутрішні справи сусідів та відкушувати від них ласі шматочки. Ці концепції та доктрини намагаються надати Росії якоїсь ролі облудного месіанства, захисниці пригноблених та приховати грабіжницькі наміри і дії самої Російської імперії зла. Врахована також доктрина Леоніда Брежнєва про обмежений суверенітет колишніх соціалістичних сателітів Москви.
Але серцевиною політичних концепцій і поглядів В. Путіна є російський більшовизм як різновид марксизму, який поєднав у собі колонізаторську сутність Російської імперії зла із соціальною баєчкою про рівність і братерство народів, а насправді створив жахливу тюрму народів і фабрику вбивства та переслідування інакомислячих. Властиво, від більшовизму як із рогу достатку у світ посипалися різновиди авторитарних та тоталітарних учень і режимів, а сам він став праматір’ю усіх сучасних нацизмів та фашизмів. Тож Путін — істинний більшовик з імперською ідеологією, але без офіційного марксизму-ленінізму (КПРФ), який існує поруч із ним і йому всіляко сприяє.
Для формування своїх ідеологічних концепцій і практичної діяльності в чині вождя Путін багато чого запозичив від своїх зарубіжних ідеологічних попередників і вчителів. Так, від Гітлера він запозичив цинічне нахабство і затятість, від Геббельса — підлу і неймовірну брехливість, від Муссоліні — пихатість і самозакоханість, від Мао Цзедуна — зневагу до власного народу, від Пол Пота — кровожерливість, від Чаушеску — хворобливу самовпевненість і манію величі.
У сучасній політичній науці склався і набув прав громадянства такий термін для позначення сутності ідеології російської політичної системи, як «рашизм». Це поєднання англійського слова «Раша» (Росія) і терміна «фашизм», що відображають сутність такого явища, як російський бандитизм і рафінований расизм. Але російського расизму світ уперто не помічає, бо він мало зачіпає західних політиканів. Тож сучасний путінський рашизм є гібридним утворенням, яке ввібрало у себе весь історичний досвід російських політиків і правителів, що вміло маскували свою загарбницьку і людиновбивчу сутність під гуманізм і словоблудну еквілібристику.
Уїнстон Черчілль попереджав, що фашисти в майбутньому називатимуть себе антифашистами. Вони тепер намагаються побороти справжню демократію, свою авторитарну модель державного управління видають за керовану демократію, здійснють справжній міжнародний розбій, заволодіння чужими матеріальними і людськими ресурсами. Але така історична практика спочатку стає трагедією, а потім фарсом. Станеться так і тепер. Історичний і цивілізаційний процес привидам майбутнього не вдасться зупинити: правда і справедливість переможуть сили зла, і зникнуть їхні криваві імперії.
Степан ТРОХИМЧУК, професор,
голова Львівського обласного відділення Всеукраїнського об’єднання ветеранів
Львів