Однією з найбільших проблем, які останнім часом дошкуляють Євросоюзу, є нелегальна міграція. Щодня вже не сотні — тисячі мігрантів, переважно з країн Африки, намагаються потрапити в омріяну «Європу», де їх чекає значно краще, ніж на батьківщині, життя. Перетинаючи Середземне море на переповнених суднах і суденцях, значна частина цих біженців гине, так і не побачивши жаданого берега. Решту вдається врятувати європейським (передусім італійським і грецьким) прикордонникам. Саме Італія й Греція, а також Мальта, зараз особливо потерпають від напливу нелегалів.
Тож природно, що це питання є предметом обговорення на зустрічах найвищого рівня — Єврокомісії, глав ЄС, Європарламенту тощо. Учора переговори про розміщення нелегальних мігрантів почали й міністри внутрішніх справ держав Європейського Союзу.
Як повідомляє європейська преса з посиланням на свої джерела, ключовим питанням під час переговорів має стати план більш рівномірного розміщення мігрантів між 28 країнами ЄС — аби удар прийняли на себе всі, а не лише три згадані вище країни.
Водночас влада деяких європейських держав вважає, що мігрантів не можна змушувати їхати до країн, в яких вони не хочуть жити (а, скажімо, Румунія приваблює їх значно менше, ніж Франція чи Німеччина).
При цьому Італія та Франція вже тривалий час обмінюються докорами через мігрантів, які опинилися в італійському прикордонному містечку Вентимілья. Міністр внутрішніх справ Італії Анжеліно Альфано заявив, що відмова Франції впустити їх у країну є «ляпасом усій Європі». Не менш різко висловився й італійський прем’єр-міністр Маттео Ренці: «Або це загальноєвропейська проблема і ми маємо вирішити її спільними зусиллями. Або це лише проблема Італії, тому що Європа закриває на неї очі. Тоді Італія вирішуватиме її самостійно, але я це кажу з розчаруванням, як той, хто вірить у Європу як великий дім спільних цінностей». У відповідь міністр внутрішніх справ Франції Бернар Казньов наголосив, що Італія зобов’язана сама вирішувати долю мігрантів, які опинилися на її території.
А поки можновладці сперечаються, мігранти потерпають і... б’ються. Учора близько десяти людей, серед яких вагітна жінка, були поранені в результаті сутичок двох груп нелегалів, які брали участь у акції протесту щодо кращих умов життя на грецькому острові Лесбос. Як повідомляє грецьке видання Antenna, кілька сотень мігрантів, в основному з Сирії та Іраку, вимагали «кращих умов життя, полегшення процедури реєстрації прохачів притулку і гарантій особистої безпеки». Внаслідок сварки між біженцями з Сирії та Іраку й афганцями почалися сутички, в які втрутилася грецька поліція, що почала бити всіх мігрантів. Після цього протестувальники почали виступати проти насильства з боку поліції.