Група російських юристів, правозахисників і журналістів оскаржила у Верховному суді РФ указ президента Володимира Путіна, який відніс до державної таємниці відомості про втрати російської армії під час спеціальних операцій у мирний час. На думку оскаржувачів, указ порушує конституційне право громадян на пошук і поширення інформації.
«Ми вважаємо, що президент не мав права засекречувати цю категорію інформації — це просто виходить за рамки його повноважень», — пояснив голова фонду «Свобода інформації» адвокат Іван Павлов. За словами правника, обмежувати доступ до інформації можна тільки федеральним законом, а не підзаконними актами (а саме таким є президентський указ).
Тепер у Верховного суду є три дні на те, щоб зареєструвати заяву, і ще п’ять днів на ухвалення рішення про призначення засідання або про відмову в її розгляді.
Серед заявників, які оскаржують указ Путіна, є добре відомі й українцям прізвища – журналісти Аркадій Бабченко й Тимур Олевський, а також депутат із Пскова Лев Шлосберг, який раніше повідомляв про загиблих в Україні псковських десантників. «Не може бути секретних втрат армії в мирний час! Суспільство має знати, чим воно платить за операції збройних сил, оскільки фінансує їх через податки. А торік вийшло так, що гроші жителів Росії безпосередньо пішли на вбивства людей», — обурюється Шлосберг, наголошуючи на тому, що підставою для підписання такого указу, безперечно, стали події в Україні.
Раніше прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков це активно спростовував. І пояснював таку ініціативу президента тим, що «відбувається вдосконалення законодавства в галузі держтаємниці», і «в даному випадку, на думку відповідних відомств, такий режим секретності найкращим чином відповідає державним інтересам». Речник кремлівського очільника також заявив, що Путін «не збирається» давати доручення про проведення будь-яких військових спецоперацій.
Різко розкритикував появу такого акта з-під пера президента РФ і Міжнародний комітет захисту журналістів: «Цілком очевидно, що указ має на меті змусити замовкнути журналістів, які кидають виклик російській пропагандистській машині. Й тих, хто проводить власні розслідування щодо можливих випадків загибелі російських солдатів у ході українського конфлікту, в якому, за заявами Росії, вона участі не бере».
Правозахисники ж закликали Путіна «припинити створювати димові завіси і «дозволити ЗМІ робити свою роботу, яка полягає в тому, щоб інформувати людей в Росії, Україні й усьому світі про реальні події в регіоні».
Також президентський указ пов’язували з публікацією доповіді «Путін. Війна», яку оприлюднили соратники вбитого опозиційного політика Бориса Нємцова за результатами його розслідувань про участь контрактників російських збройних сил у конфлікті на Донбасі. Учора представники російських опозиційних сил презентували цю доповідь у Європарламенті, наголосивши, що війні Росії проти України «час покласти край».
А ТИМ ЧАСОМ...
Росія задіяла більше 60 літаків на навчаннях біля кордонів України в безпосередній близькості до Донбасу. Як повідомляє УНІАН із посиланням на міністерство оборони РФ, учора в Південному військовому окрузі почалися планові триденні льотно-тактичні навчання, в яких задіяно понад 500 пілотів, бортових фахівців та спеціалістів наземних служб авіаційних військових частин, дислокованих в Краснодарському, Ставропольському краях і Ростовській області». У навчаннях також задіяно близько 40 штурмовиків Су-25, понад 20 винищувачів Су-27, Су-30, Міг-29 та більше 10 транспортно-бойових вертольотів Мі-8.