В основному закрита за змістом від світової спільноти аудієнція, яку дав 10 червня Папа Римський Франциск Володимиру Путіну, дає підстави припускати, що Святий престол заграє із загрозливим для світу агресором, як і свого часу з фашистом Бенніто Муссоліні та нацистом Адольфом Гітлером. Політика Ватикану щодо умиротворення італійського та німецького диктаторів не в останню чергу призвела до колосальних руйнувань і людських жертв у ході розв’язаної фюрером та дуче Другої світової війни. За зв’язок із фашистським і нацистським режимами Ватикан поплатився відчутними репутаційними втратами. І після їх падіння тривалий час «замолював гріхи», щоб відновити довіру віруючих і християнського світу.
Однак якщо вірити скупим заявам прес-служби Ватикану, то в ході недавньої зустрічі високих сторін була визнана необхідність «відновлення атмосфери діалогу між сторонами конфлікту» і важливість «дотримання Мінських домовленостей». Беручи до уваги те, що «сторони конфлікту» не поіменовані, вочевидь, Ватикан є солідарним із позицією Кремля в тому, що Росія не вчинила агресії проти України і тому не може бути стороною конфлікту. Більше того, складається враження, що Ватикан намагається створити Путіну образ миротворця, вручивши кремлівському диктатору медальйон із зображенням «ангела-миротворця».
Усіляко вітаючи зусилля Папи Римського з об’єднання світового християнства і його молитви за відновлення миру в Україні, понтифіку слід побажати, щоб він у своїй діяльності враховував трагічні прорахунки Ватикану в минулому і більш рішуче закликав світове співтовариство до захисту гуманістичних заповідей Спасителя від агресивного «русского міра». Такого підходу Святого престолу з нетерпінням очікує католицька та греко-католицька громадськість, яка усвідомила небезпеку загроз світовій цивілізації, що виходять від путінського терористичного режиму.
Поряд із цим, у контексті українських інтересів, керівництву країни настав час для реалізації задекларованої раніше ідеї щодо запрошення в Україну Папи Римського. Для цього більш наступальною бачиться позиція посольства України в державі Ватикан, а також українського дипломатичного відомства в цілому.
Як видається, враховуючи масштаби і динаміку загроз для людства, назріла необхідність скликання світового християнського собору, на якому будуть узгодженні єдині концептуальні підходи всіх гілок християнства для збереження миру і попередження можливої світової катастрофи. Ініціаторами проведення такого собору могли б бути українські християнські церкви.
Без сумніву, що в такому разі загроза світовій цивілізації з боку путінського терористичного режиму буде мінімізована, а Україна відновить суверенітет і територіальну цілісність.
Василь БОГДАН
ветеран зовнішньої розвідки, генерал-лейтенант