Сьогодні у Володимир-Волинському районному суді має продовжитися слухання справи військовослужбовців уже розформованої 51-ї окремої механізованої бригади, яких звинувачують в ухиленні від військової служби. «УМ» уже неодноразово писала про перипетії навколо долі бійців, які минулого літа потрапили під нищівний вогонь російських «Градів» під Червонопартизанськом Луганської області й змушені були перейти кордон РФ, щоб вижити. Після повернення їх оголосили дезертирами і проти них було порушено кримінальну справу. За рік тиску та погроз частина бійців погодилася на підписання угоди про визнання своєї вини з іспитовим терміном на рік. Однак 22 бійці вирішили стояти до кінця, захищаючи свою честь і гідність, попри тиск прокуратури.
Попереднє засідання завершилося практично на початку, оскільки на захист бійців стало аж шестеро професійних адвокатів iз Волині, Києва та Запоріжжя — Сергій Гришко, Андрій Баришников, Василь Нагорний, Олександр Оленченко, Вадим Васильєв, Анатолій Башловка. Суддя зробив перерву, щоб адвокати могли укласти угоди з хлопцями. «Настрій захисників, як і бійців, — «бойовий». Усі розуміють абсурдність обвинувачень, але по цій справі були раніше зроблені певними політиками заяви про «дезертирство», які прозвучали як меседжі для прокурорів та суддів. Саме цю обставину найважче буде «переламати». Доказів невинуватості бійців хоч відбавляй, але... Зрештою, це не бійці повинні виправдовуватись, а прокуратура повинна довести їхню вину. Презумпція...» — зазначив у коментарі «УМ» один з адвокатів Василь Нагорний. Цікаво, що на засіданні був присутній лише один державний обвинувачувач, причому не з Запоріжжя, а з військової прокуратури Луцького гарнізону, який не так добре знає справу, як ті, хто її розслідував.
Водночас на підтримку бійців уже виступили волиняни та окремі територіальні громади. Депутати Луцької та Володимир-Волинської районних рад прийняли звернення до Президента України та Генпрокурора щодо зняття з бійців 51-ї бригади безпідставних обвинувачень. Те, що волинські військові на десять днів опинилися без їжі та боєкомплектів у самісінькому пеклі війни, де їх безперестанку поливали «Градами», і вижити було практично неможливо, на їхню думку, є наслідком і неналежної військової підготовки мобілізованих, і відсутності чітких та рішучих дій командування. Депутати просять Верховного головнокомандувача ЗСУ взяти під особистий контроль розгляд цієї справи, а Генпрокурора — перевірити законність порушення кримінального провадження. Чимало небайдужих волинян збираються прийти і до приміщення суду, де розглядатиметься справа, щоб морально підтримати хлопців.
А ТИМ ЧАСОМ
Ще одна болюча тема, яка стосується 51-ї бригади, нагадала про себе в останні тижні. Волонтери, бойові побратими, священики вимагають від влади сприяння у звільненні з полону майора Сергія Фураєва та солдата Артема Комісарчука, які з серпня 2014 року перебувають у полоні бойовиків. На думку бойових побратимів полонених, про них просто забули, переклавши вирішення їхнього питання на плечі небайдужих людей, рідних та волонтерів. Активісти звернулися до голови Волинської ОДА з проханням втрутитися у процес визволення полонених iз 51-ї бригади, яких терористи виводили на ганебний парад у Донецьку 24 серпня минулого року. Аналогічне відеозвернення військові адресували і найвищим керівникам держави.