Уже четвертий день не вщухає пожежа на території нафтобази ТОВ «Побутрембудматеріали» в селі Крячки, що за 30 км на південь від столиці. Її вже встигли порівняти з такими техногенними аваріями у світі, як-от вибух нафтовидобувної платформи у Мексиканській затоці та аварія на заводі Shell у Кельні.
Нагадаємо, що палати почало 8-го червня близько шостої вечора. Уранці у вівторок стався потужний вибух. Не вдалося остаточно загасити полум’я ні в середу, ні в четвер. Учора вдень — після вибуху ще двох ємностей — на нафтобазі пожежа посилилася. «Горіння трьох ємностей контрольоване, — заспокоював керівник Держслужби з надзвичайних ситуацій Микола Чечоткін. — Загрози розповсюдження вогню в бік нафтобази «KLO», військової частини немає. Постійно здійснюється спостереження та моніторинг ситуації, працюють три бойові дільниці. Ми контролюємо 50% території нафтобази. Наразі розпочалося відкачування нафтопродуктів з ємностей, що вціліли і підтікають».
Існує кілька версій трагедії. У ДСНС офіційно заявили про порушення будівельних норм. Пожежники, які безпосередньо боролися з вогнем у перші години, стверджують, що причиною стало недотримання технології зберігання пальних речовин і повна відсутність системи протипожежної безпеки. Власники мережі АЗК «БРСМ-нафта», яким належить база, щоб уникнути відповідальності, активно просувають версію про теракт, яку наразі правоохоронні органи не підтверджують.
«Комплекс споруд для зберігання, перевантаження, відпуску нафти і нафтопродуктів, що належить компанії «БРСМ-нафта», було побудовано без оформлення дозвільних документів і не вводилося в експлуатацію належним чином, що може свідчити про незаконне виготовлення та зберігання протягом тривалого часу фальсифікованих підакцизних нафтопродуктів, у тому числі — бензину», — повідомили перші результати досудового слідства в рамках відкритого кримінального провадження у прес-службі МВС України. Відповідальними за порушення правил безпеки загрожує до п’яти років обмеження або від двох до десяти років позбавлення волі.
Як відомо, найкращий захист — це напад, тож у компанії звинувачують у підпалі недоброзичливців. А також закидають пожежникам погане технічне оснащення. Вогнеборці, у свою чергу, перераховують кричущі невідповідності, які були на самій базі. Перш за все, це відсутність пожежної водойми. Як розповів журналістам ТСН місцевий підприємець Валерій Самохвал, її співробітники «БРСМ» свідомо засипали піском. Тож вогнеборцям спочатку просто не було чим гасити вогонь. Існує інформація, що таким чином власники хотіли розширити територію для нових резервуарів із пальним. За правилами безпеки, резервуари для зберігання пальних речовин повинні розташовуватися мінімум за 40 метрів один від одного (по факту 10-15 м, до того ж — ще менші ємності між ними). Порушення знайшли також у тому, що нафтобаза побудована занадто близько до військової частини, де є склади зі зброєю. Хто дав дозвіл на таке будівництво — розбиратимуться у міліції.
До речі, інформації про загальну кількість нафтобаз на території України у відкритому доступі немає. Якщо вірити системі «Яндекс-карти», на мапі бачимо 84 великi підприємства такої спеціалiзації. Більшість розмiщується у Київській області та на сході країни. Спеціалісти ринку палива й енергетики стверджують, що у зв’язку з подіями під Васильковом українці не відчують дефіциту бензину. Нафтопродукти з бази в Крячках — мізерна частка від загальних запасів наших підприємств. Щоправда, на хвилі загальної паніки дехто, можливо, захоче нагріти руки і необґрунтовано підвищить ціни на пальне, тож не варто створювати зайвого ажіотажу.