«Приємно опинитися в такому поважному товаристві»
Серед них, зокрема, колишній єврокомісар із питань розширення та політики сусідства Штефан Фюле, заступник голови фракції ХДС/ХСС у Бундестазі Міхаель Фукс, євродепутати Яцек Саріуш-Вольський (Польща), Ребекка Хармс (Німеччина), Анна Фотига (Польща, екс-глава МЗС), Єжи Бузек (Польща), Сандра Калнієте (Латвія), Петрас Ауштревічус (євродепутат від Литви, ініціатор створення неформальної групи «Друзі європейської України» в Європарламенті), Гі Верхофстадт (Бельгія), Хейді Хаутала (Фінляндія), Тунне Келлама (Естонія) тощо.
Ще одне відоме ім’я — Даніель Кон-Бендіт. Нинішній депутат Європарламенту, він неодноразово називав режим Володимира Путіна «терористичним», а також вимагав бойкотувати Чемпіонат світу з футболу 2018 року, який має відбутися в Росії. У минулому ж французький «зелений» прославився тим, що був одним із лідерів «студентської революції» проти уряду Шарля де Голля у Франції 1968 року.
У коментарі для німецької газети «Більд» Кон-Бендіт заявив, що пишається появою свого прізвища в санкційному списку Кремля: «Я нічого не знав про цей список. Але це честь для мене, коли така тоталітарна система, як Росія, таврує мене як ворога тоталітаризму».
«Коли я побачив інші імена, то з’ясував, що опинився у дуже поважному товаристві. Я розглядаю це як винагороду», — а це вже слова екс-міністра закордонних справ Чехії Карела Шварценберга.
Підтримала колег і євродепутат від Швеції, представниця групи Європейської народної партії Анна Марія Корацца Більдт, написавши у своєму «Твіттері», що поява в «чорному списку» Росії дала їй «більше підстав пишатися, аніж боятися». «Путінський список — це підтвердження того, що я чиню правильно як парламентарій. Я стоятиму навіть більше за народ України та боротьбу за мир і свободу, а також за (Надію) Савченко», — запевнила Анна — до слова, дружина ще одного великого друга України, колишнього міністра закордонних справ Швеції Карла Більдта. Сам він зауважив, що ЄС «повинен дати відповідь на свавільний російський «чорний список».
Хто не любить Путіна — вийди геть!
А голова європарламентської фракції Зелених Ребекка Гармс, якій в’їзд у РФ заборонено з 2014 року й «безстроково», вважає, що таким чином Росія мститься за заборону в’їзду до ЄС деяким високопоставленим росіянам. «Але ці заборони не можна порівнювати. Москва порушила міжнародне право. Ми — ні», — наголосила політик. За її словами, список складений безсистемно й хаотично.
Що, власне, й не дивно, адже навряд чи російські укладачі керувалися якимись юридичними чи іншими конкретними підставами — швидше за все, просто «наобум» вносили в перелік усіх, хто критично висловлювався щодо анексії Криму, агресії Росії на сході України, переслідування в РФ інакодумців та інших «подвигів» путінського режиму. Адже ні юридичних підстав, ні, власне, причин заборони на в’їзд конкретним особам у списку не наведено.
З огляду на це, президент Європарламенту Мартін Шульц заявив: якщо Москва не надасть пояснення щодо таких причин, він готовий вжити заходів у відповідь. Пояснень щодо заборони в’їздити в Росію німецьким політикам від імені уряду зажадав і міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайєр. І наголосив, що з боку російської сторони такі дії «не є позитивним внеском у зусилля щодо деескалації небезпечного конфлікту».
Кому дипломатія, кому — шоу...
Оприлюднити прізвища тих, кого Росія не хоче бачити на своїй території, у тамтешньої влади попросили самі європейці — аби не витрачати часу й зусиль на дорогу до країни, з якою не полишають надії налагодити діалог. Відповідне прохання держави ЄС висловили після того, як нещодавно російські прикордонники в аеропорту «Шереметьєво» завернули назад депутата німецького Бундестагу Карла-Георга Велльмана. Експерт фракції ХДС/ХСС із зовнішньої політики, який очолює німецько-українську групу в парламенті ФРН, прилетів до Москви на запрошення взяти участь у переговорах щодо майбутнього України, де мало б особливо йтися про роль Росії. Але співробітники прикордонної служби повідомили Велльману, що в’їзд на територію РФ йому закрито до 2019 року, і парламентарієві довелося найближчим рейсом повернутися до Берліна.
«Це шоу для власного народу, яке будується на принципі «зуб за зуб», — спробував «пояснити» появу «чорного списку» від Кремля голова комітету Європарламенту із закордонних справ Ельмар Брок. І назвав його «неприйнятним свавіллям», адже ніхто з осіб, яких Росія вирішила «покарати» забороною на в’їзд, не вчинив нічого протиправного. «У цьому — радикальна відмінність від списку санкцій ЄС проти російських політиків», — наголосив Брок в інтерв’ю виданню Passauer Neue Presse.
У дзеркалі безглуздя
А Москва тим часом обіцяє «в разі необхідності» поповнювати список європейських персон нон-ґрата новими іменами. Про це в ефірі радіостанції «Російська служба новин» (яка відзначається особливою українофобією і входить у «путінський» медіа-холдинг на чолі з Аліною Кабаєвою) заявила заступник директора Департаменту інформації й друку МЗС Росії Марія Захарова.
«Якщо держави Євросоюзу і США обмежуватимуть пересування по своїй території російським громадянам, ми реагуватимемо адекватно. Будь-які зміни дзеркально відображатимуться у нас. Це називається принцип взаємності», — зазначила Захарова.
Це, очевидно, й було «поясненням причин», якого вимагають європейці.