Євросоюз не змовчав і відповів на ініціативу Олександра Лукашенка щодо проведення референдуму стосовно можливості його подальшого перебування на посаді президента Білорусі гучною заявою. ЄС має серйозні сумніви, що референдум у Білорусі про зміни до Конституції, які дають можливість без обмежень обиратися на посаду президента, буде проведений на принципах вільного волевиявлення та чесності, — говориться у заяві ЄС, яку розповсюдило, зокрема, й інформагентство УНІАН. Реакція Мінська була не просто негативною, а й хитрою. Зокрема, власті через офіційні ЗМІ країни почали готувати громадян до того, що Європейський Союз планує застосувати санкції проти білоруської держави. Готується, вочевидь, чергова хвиля агітаційного протиставлення: свій, зрозумілий, стабільний президент і підступний Захід, який не розуміє і ненавидить Білорусь.
Один представник Єврокомісії, який побажав залишитися неназваним, повідомив, що ініціатором вищезгаданої заяви виступила Латвія і що одним з імовірних кроків Союзу у відповідь на референдум може бути остаточне рішення не включати Білорусь у програму «Політика розширеного сусідства». Тепер уже однозначно, що цінності, які шанує Європа, — демократія, законність, права людини — Лукашенком остаточно потоптано. Європа стомилася від Білорусі. Адже, зазначимо, жодна з міжнародних організацій і впливових держав наразі не виявила бажання спостерігати за ходом референдуму, не пред'явила твердих вимог до методів його проведення. Відсутність надій затьмарила інтерес світу до Білорусі.
Щодо реакції Росії, то, схоже, Путіна поки що «референдум про довічне президентство» влаштовує, адже Кремль не бачить постаті, яка могла би прийти на зміну білоруському «бацькові». Утім МЗС РФ поширило офіційно-нейтральний коментар, лейтмотив якого — надії на те, що «референдум пройде транспарентно і відповідно до загальноприйнятих демократичних норм».
Сполучені Штати ж з усією категоричністю оцінили заплановану полiтреформу. Посольство США в Білорусі надало пресі заяву Держдепартаменту, в якій, зокрема, говориться: «Незаконні парламентські вибори і незаконний референдум змусять нас переглянути своє ставлення і політику стосовно білоруського керівництва». Та куди вже більше «переглядати», адже Вашингтон за різних президентів виявляв стійке і послідовне неприйняття білоруської влади. Проте американські бомбардувальники в Білорусь поки що не полетять, сумно жартують мінчани. Схоже, що США не боротимуться за демократію в цій ділянці світу всіма їм доступними засобами, великою мірою й тому, що вважають Білорусь територією впливу Москви.
Зате загроза референдуму створила підставу для певного єднання розпорошеної і слабкої опозиції. За стіл переговорів сіли навіть «непримиренні» — представники двох опозиційних коаліцій «П'ятірка плюс» і «Свабодная Бєларусь». До чого домовилися? «Тепер ми переключаємо увагу створених нами регіональних команд, агітаторів, спостерігачів, юристів з парламентських виборів на роботу з підготовки референдуму, — розповідає голова Об'єднаної громадянської партії Анатолій Лебедько. — Зрозуміло, що доступу до теле- і радіоканалів у нас немає і не буде, тому і далі використовуватимемо досвід роботи «від дверей до дверей». Анатолій Володимирович — оптиміст, він упевнений, що величезна частина виборців, які мляво підтримували розмови про парламентську виборчу кампанію, раптом «підстрибнули, мов ужалені», довідавшись про референдум, і що Лукашенко мимоволі мобілізував і підстiбнув політичну активність громадян усієї країни.
Тетяна СНІТКО.
Тарас ЗАКУСИЛО.