Великий потенціал українських дiбров

17.09.2004
Великий потенціал українських дiбров

Такі чепурні адміністративні приміщення у лісівників Черкащини є правилом. (Фото автора.)

      Майже 1000 гектарів нового лісу посадили цього року черкаські лісівники, це на 17 відсотків більше, ніж минулого. На 7 мільйонів гривень зросла й реалізація продукції, а це дозволило Черкаському державному лісогосподарському об'єднанню «Черкасиліс» підвищити людям заробітки в середньому на 150 гривень.

      Генеральний директор цього об'єднання Анатолій Карпук , який досить успішно керує підприємством, розповідає, що така стабільність у роботі збільшила й суму надходжень до бюджетів усіх рівнів, порівняно з  минулим роком, на 4 мільйони гривень. А серед 10 держлісгоспів лідерами називає Кам'янський, Уманський та Черкаський, котрі є визнаними передовиками останні два роки.

      На черкаських землях ліси зеленіють на 345 тисячах гектарів. 2 роки тому Черкасиліс одержав у своє підпорядкування 66 тисяч гектарів колгоспних лісів, й це додало об'єднанню додаткових клопотів. Позаяк ті ліси були досить занедбанані, на те, щоб довести їх до більш-менш цивілізованого вигляду, лісівники витратили  вже більше 3 мільйонів гривень. Ситуацію таки вдалося  трохи поліпшити. Загалом щороку у відтворення лісів, у охорону та захист «зеленої ниви»  лісогосподарське  об'єднання Черкащини витрачає  28 мільйонів гривень.

      За статистикою черкаських лісівників, середньорічний приріст деревини на одному гектарі складає близько 4 кубометрів. А це значить, що  в Шевченковому краю щороку виростає більше 1,2 мільйона кубічних метрів деревини. При цьому рубки біологічно стиглого лісу  постійно стабільні  — 183 тисячі кубометрів на рік. Рубки догляду та вибіркові санітарні рубки проводять у розмірах близько 200 тисяч кубометрів.

      Для порівняння генеральний директор Черкасилісу Анатолій Карпук наводить такий приклад:  Австрія, Швеція, Франція, Німеччина пускають під пилку 70 — 85 відсотків середньорічного приросту деревини. Ми рубаємо 30—35 відсотків і, на думку пана Анатолія, нашим законодавцям варто відпрацювати раціональніше лісокористування в Україні. Він сподівається, що в новому Лісовому кодексі, який  Верховна Рада має прийняти у другому читанні, будуть уже європейські стандарти. На його тверде переконання, Черкащина повинна рубати близько 650—700 кубометрів деревини і з рубок догляду, і з рубок головного користування.

       «Від загальних обсягів продажу деревини за кордон ми експортуємо лише 12—15 відсотків. У грошовому еквіваленті підприємства об'єднання отримують за це 35—40 відсотків коштів, адже ціни на зовнішньому ринку на нашу лісопродукцію у 2—3 рази вищі, ніж на внутрішньому. І для розвитку Черкасилісу вигідніше працювати з партнерами за кордоном», — стверджує  головний лісівник Черкащини Анатолій Карпук. За його словами, свою продукцію об'єднання традиційно поставляє у Францію, Італію, Іспанію, Швецію, Німеччину, Туреччину, Болгарію. За ті ж дрова технологічні на українському ринку меблевики  платять лісівникам за кубічний метр 65 гривень. А є 5—7 турецьких та болгарських фірм,  з якими Черкасиліс працює, котрі  проплачують  за такий самий кубометр  25 доларів. І ще такий факт: зарубіжні партнери ще 2—3 роки тому проінвестували  переробні цехи об'єднання, й там  стоїть тепер сучасне імпортне обладнання, що дає змогу виготовляти високоякісну продукцію.

      До речі, цього року до власного автопарку, який нараховує 200 тракторів, 400 автомобілів, 450 бензопил та кущорізів, тут змогли додати куплені 10 лісовозів та 20 тракторів, які планують використовувати  для заготівлі лісу, посадки сіянців та догляду за молодими насадженнями.  І це теж добра справа, яку вдалося зробити, щоб полегшити працю лісівників. Не забувають в об'єднанні й про створення комфортних умов для роботи своїх працівників. Один лише приклад — адміністративні приміщення лісгоспів, садиби контор лісництв капітально й на європейському рівні відремонтовані.

      «У  нашому колективі трудяться добрі, працьовиті й порядні люди, які люблять свою професію й роблять все заради того, щоб ліси на Черкащині зеленіли. Отож хочу привітати їх та всіх лісівників України з Днем працівника лісу і від душі побажати їм самим та їхнім сім'ям здоров'я,  миру, злагоди, добробуту й любові», — сказав «УМ» Анатолій Іванович Карпук. 

  • «Як тебе не любити, Києве мій!»

    Щорічно в останній тиждень травня жителі столиці святкують День міста. Свято чекатиме буквально на кожному кроці y центрі міста, адже цього року програма заходів нараховує 35 різних художніх, культурно-освітніх і спортивних подій. >>

  • Кровна залежність

    У жінки, яку покусали собаки в Миколаєві, медики діагностували гостру крововтрату і хронічний сепсис, який є прямою загрозою для життя. Їй терміново потрібно кілька сеансів переливання крові. Лікарі просять усіх небайдужих городян надати допомогу і здати кров. Нагадаємо, потерпілій через отримані травми ампутували праву руку. >>

  • «По-моєму, чувак, нас кинули»

    Невідомий нещодавно виманив майже 40 тисяч грн. за уявне пальне у 67-річного фермера із Золочівського району Львівщини. З цього приводу ошуканий чоловік звернувся в поліцію. >>

  • Конвеєр репресій

    Учора в Сімферополі й Алупці окупованого Криму відбулися чергові обшуки у будинках кримських татар. За словами адвоката Еміля Курбедінова, у більшості випадків, затриманих людей у масовому порядку відвозять до так званого «Центру «Е» у місто Сімферополь (центр боротьби з екстремізмом при МВС Росії). >>

  • «Херсон» наснився

    У ватажка терористичної «ДНР» Олександра Захарченка вочевидь сталося сезонне психічне загострення. Інакше, як пояснити його чергове словоблуддя: мовляв, бойовики «можуть претендувати на Херсонську область й інші населені пункти». >>