Президент України також зрозумів, у чому полягає сила тяжіння. Наразі не земного, а політичного. На прес-конференції в Астані, підбиваючи підсумки саміту ЄЕП та СНД, Леонід Данилович закликав перетворити ще неоформлений структурно ЄЕП на «світовий центр тяжіння»*. Щоправда, на відміну від Ньютона, Леоніду Даниловичу описати силу тяжіння нового світового центру вдалося лише кількома штрихами: «Подивіться, скільки ми (вочевидь, країни єепівської «четвірки». — Авт.) всього маємо, але поки що не вміємо правильно користуватися. (...) Ми повинні стати центром тяжіння. Для цього є всі можливості — потрібна тільки політична стабільність». Аби розширити можливості, лідери держав ЄЕП вирішили створити багаторазовий спільний космічний корабель «Кліпер». Він, за ідеєю, змінить радянсько-російську розробку «Союз», що вражає в останні роки здатністю зависнути на орбіті надовше, ніж запрограмовано, і жахати законопачених усередині астронавтів безнадією доживати віку в космосі. «Кліпер» коштуватиме 15 млн. доларів без пілотів і 70 мільйонів — з пілотами і «прибамбасами». Цей амбітний спільний проект, напевне, і покликаний втілити космічні мрії Леоніда Кучми, якими він поділився ще під час новорічного звернення до землян-українців. І знов-таки, цей проект може стати чудовою нагодою для перевірки «сили тяжіння».
Щодо стабільності, якої, на думки Кучми, бракує Співдружності, то її вирішено було шукати у запеклій боротьбі з тероризмом — і засобами ЄЕП, і СНД та інших малорухливих абревіатур, якi виникли на теренах колишнього СРСР.
Боротьба з тероризмом (звичайно, світовим, як остаточно стало зрозуміло в Астані) була на саміті Співдружності як приказка — занадто часто вживана. Володимир Путін остаточно підтвердив своїм товаришам-президентам, що після трагедії в Беслані йдеться винятково про «міжнародний терористичний інтернаціонал», а не про російську політичну невправність у розв'язанні проблеми Чечні. Господар саміту Нурсултан Назарбаєв запропонував негайно ж створити Раду безпеки СНД (на зразок РБ ООН, але тоді які країни б увійшли до Радбезу, а які залишилися б обкраденими спостерігачами?). Суперечлива ідея, адже сам президент Казахстану на прес-конференції по закінченні зустрічі на вищому рівні закликав реформувати СНД, оскільки «неефективно діють існуючі органи Співдружності». За логікою, навіщо ініціювати створення Радбезу СНД чи якогось іншого важливого органу, якщо 12-річне існування СНД доводить її цілковиту неспроможність?! Це питання риторичне, як залишилося таким і питання, що з ним зліталися три дні тому до казахської столиці президенти, а саме: по якій території, згідно зі своєю новою концепцією боротьби з тероризмом, Росія збирається завдавати превентивних ударів? Не виключено, Путін десь на післясамітовій вечірці щось комусь із сусідів по столу й пояснив, чиюсь цікавість полегшив, але аж ніяк не цікавість загалу — російської відповіді на це питання з Астани не надійшло.
Україна, відбувши саміт СНД, видала свою заяву, в якій простежується збереження кращих традицій її політики впродовж існування цієї дивної структури, себто лейтмотив заяви — менше слів, більше економічної співпраці, щастя винятково у цьому, так би мовити, не словом, а ділом. Різниця порівняно з позицією попередніх років полягала хіба що в епітетах, скажімо, економічну співпрацю держав СНД тепер було названо «багатообіцяючою». Традиційною для позиції України залишилася й зафіксована в заяві надія на те, що держави СНД невдовзі сформують зону вільної торгівлі.
А тим часом у житті Співдружності відбулися незначні зміни — Путіна обрали головою всія СНД натомість нашого Л.Д., котрий був у цій необтяжливій ролі з січня 2003 року. Кучма ж отримав приємність за заслуги в успішному головуванні структурою, що існує тільки від саміту до саміту, — Почесний знак Співдружності Незалежних Держав. Наступний зліт вирішено провести у вересні-2005 у Мінську й поговорити на ті самі болючі впродовж 12 років теми і за участі тих самих президентів. Ну хіба що український зміниться.
*Усi цитати — за агенцiєю УНIАН.