Лауреат Нобелівської премії, американський математик Джон Форбс Неш-молодший, минулої неділі разом зі своєю дружиною Алішею загинув у автокатастрофі в Нью-Джерсі, повідомляє агенція «Франс пресс» із посиланням на місцеву поліцію. 86-річний Неш та його 82-річна дружина їхали в таксі по автомагістралі, коли водій втратив контроль над автомобілем і врізався в огородження. Подружжя викинуло з машини (ймовірно, в момент автокатастрофи обоє не були пристебнуті пасками безпеки), а водій відбувся травмами.
Учений прямував додому з аеропорту після повернення з Норвегії, де отримав Абелівську премію з математики за внесок у теорію нелінійних диференційних рівнянь.
Джон Неш був випускником Прінстонського університету, знаним фахівцем у галузі теорії ігор. За свої досягнення в цій сфері 1994 року отримав Нобелівську премію з економіки. Але широкому загалу він став відомим передусім завдяки фільму 2001 року «Ігри розуму», який здобув чотири «Оскари» та «Золотий глобус». У цій драмі режисера Рона Ховарда, оригінальна назва якої A Beautiful Mind («Прекрасний розум»), показано як наукові прориви визначного математика, так і його боротьбу з шизофренією.
Австралійський актор Рассел Кроу, який виконав у фільмі головну роль, написав у своєму «Твіттері», що загибель Неша його приголомшила. «Моє серце з Алішею і Джоном. Усією душею співчуваю їхнім близьким. Це дивовижна пара. Прекрасні розумом і прекрасні душею», — зазначив «оскароносець».
Аліша допомагала чоловікові боротися з хворобою. Вони разом часто публічно виступали на захист прав людей із психічними розладами.
Неш-молодший узяв шлюб із колумбійською красунею Алішею Лард 1957 року, коли його вважали новою зіркою в світі математики. Незабаром після одруження в нього розвинулася гостра форма шизофренії. Математик кілька разів проходив лікування у психіатричній лікарні. Після першої, примусової госпіталізації, Неш вирішив виїхати зі США й намагався отримати статус політичного біженця у різних країнах Європи, але марно.
Подружжя, в якого на той час уже народився син, повернулося в Штати, де хвороба Джона почала прогресувати. Не витримавши життя з чоловіком, який постійно чогось боявся, говорив про себе в третій особі, надовго кудись зникав, надсилаючи додому загадкові листи, 1962 року Аліша з ним розлучилася. Однак вони залишилися близькими одне одному, а через 8 років, розкаюючись за те, що покинула хворого коханого напризволяще, жінка запропонувала йому знову переселитися до неї.
У 1980-х стан вченого, на подив лікарів, почав значно поліпшуватися. Він знову зайнявся математикою, працював у Прістонському університеті, отримав Нобелівську премію. А 2001 року вони з Алішею знов уклали офіційний шлюб.