Трагедія в Ковалях
Результати загальнонаціонального екзит-полу мали бути оголошені 24 травня о 21:00 за місцевим часом — одразу після закриття виборчих дільниць. Але за 45 хвилин до вказаного часу Державна виборча комісія оголосила про продовження виборів і, відповідно, виборчої тиші на півтори години — до 22:30. Підставою для такого рішення назвали те, що в селі Ковалі, що у Шльонському воєводстві на заході Польщі, під час голосування померла жінка літнього віку. Дільницю на певний час закривали, тому мешканці села не встигли проголосувати до 21-ї години. І хоча в Ковалях мешкає всього лише трохи більше 600 людей та ще менше наділених правом голосу виборців, замість продовжити голосування лише на одній дільниці, центрвиборчком змусив чекати всю 38-мільйонну країну.
Утiм у штабах кандидатів результати екзит-полів (52% кандидата від «ПіС» проти 48% чинного президента) вже знали, і по радісних усмішках на обличчях «дудівців» та кислих виразах «коморовців» нескладно було здогадатися, хто переміг. Явка виборців на цей раз становила 55,5% — це майже на 6% більше, ніж у першому турі.
Схід і захід — не разом...
Як свідчить аналіз соціологічного центру IPSOS, за настроями та політичними симпатіями Польща поділилася чітко навпіл: сільський і менш освічений схід країни та переважна частина півдня голосували за Дуду, а більш урбанізований і освічений захід — за Коморовського. Кожен із кандидатів здобув перемогу у восьми воєводствах. Але явка у бідних східних воєводствах була помітно вищою, ніж на заході, що також посприяло виграшу більш радикального політика.
Дуда виявився лідером симпатій серед молоді — за нього відали свої голоси майже 60% виборців у віці 18–29 років. Коморовський переміг лише у вікових групах 30-39 і 40-49 років із мінімальною перевагою — 52,8% та 50,3%, а в інших вікових групах із відривом у кілька відсотків лідирує Дуда. Натомість представника «Громадянської платформи» підтримали майже 55% поляків з вищою освітою.
63% мешканців сільської місцевості віддали голоси Анджею Дуді, тоді як Броніслав Коморовський тріумфував серед мешканців великих міст.
Електорат рок-виконавця Павела Кукіза, який став сенсацією першого туру, здобувши 21% голосів, у другому турі розподілився так: 60% — за Дуду і 40% — за Коморовського. А симпатики прокремлівського політика Януша Корвіна-Мікке поділилися у пропорції 70% на 30%.
Оцінка «незадовільно»
Оглядачі сходяться на думці, що виборчий штаб Дуди спрацював на «відмінно», а штаб Коморовського — на «двійку», бо сподівалися, що «шеф і так переможе».
«Цього разу не вдалося. Так вирішили громадяни вільної та демократичної Польщі, — заявив президент, визнавши свою поразку. — Демократія — це передусім повага до результатів виборів. Я вітаю Анджея Дуду. Бажаю йому вдалого президентства. Бажаю, бо хочу добра для Польщі».
А новообраний очільник Польщі у своїй першій промові зазначив: «Дякую всім, хто брав участь у цій кампанії, хто допомагав мені, тисячам та мільйонам людей. Я переконаний, що ми можемо триматися разом, що ми можемо разом управляти нашою країною. Це величезна складна робота, ніхто не може зробити її сам. Більше того: президент та уряд, хоч би як чудово вони співпрацювали, не впораються з нею самотужки, без допомоги суспільства».
І наголосив, що двері президентського палацу будуть відчинені для всіх, він вислуховуватиме всі думки, навіть якщо не поділяє їх, і буде президентом усіх поляків.
І друг України?
Анджей Дуда складе присягу і вступить на посаду 6 серпня. Восени відбудуться парламентські вибори, на яких, як очікують, переможе «ПіС», а «ГП» перейде в опозицію. Але до виборів Дуда буде змушений працювати з урядом від «Громадянської платформи», яка нині має парламентську більшість, на чолі з Евою Копач. Вона вже висловила готовність до співпраці з новим президентом.
Президент Польщі має менші повноваження, ніж уряд. І якщо «Право і справедливість» восени справді здобуде більшість, по суті, головним у країні стане лідер «ПіС» Ярослав Качинський (брат-близнюк загиблого 2010 року в авіакатастрофі під Смоленськом Леха Качинського), який знову очолить кабінет. Про це вчора повідомила керівник виборчого штабу Дуди — Беата Шидло. Сам Анджей був юридичним радником президента Качинського і в свої 43 роки вважає себе його духовним та політичним спадкоємцем.
Як і Броніслав Коморовський, Анджей Дуда висловлювався на підтримку України та її євроінтеграційних прагнень, тому в ставленні до нашої країни за нового президента змін не очікується. «Відносини України і Польщі залежать не від виборів, а від спільного минулого та спільного європейського майбутнього двох близьких народів», — зауважив iз цього приводу у своєму «Твіттері» міністр закордонних справ нашої держави Павло Клімкін.