Із набуттям чинності закону про декомунізацію зміни торкнуться і багатьох архітектурних об’єктів. І передусім — столичного метро, яке будувалося не тiльки як транспортний засіб, а i як об’єкт комуністичної пропаганди. Комісія Київради з питань культури затвердила відповідне рішення про демонтаж комуністичної символіки на будівлях і спорудах, що перебувають у комунальній власності, включаючи і «підземку». І вже найближчим часом iз настінних оздоблень зникнуть усі серпи і молоти, червоні зірки і зображення Леніна. «Це принципова позиція, необхідно звільнити мислення від окупаційної ідеології та відновити історичну пам’ять», — упевнений депутат КМДА Руслан Андрійко.
У червні об’єкти з комуністичною символікою порахують і складуть графіки демонтажу. На даний момент вважають, що «очищення» мають пройти 9 станцій метро: «Героїв Дніпра», «Університет», «Вокзальна», «Політехнічний інститут», «Арсенальна», «Палац «Україна», «Либідська», «Шулявська» та «Берестейська». Закінчити демонтаж мають до Дня Незалежності. За попередньою інформацією, зображення солдатів Червоної армії та написи «Вся власть народу» поки що чіпати не будуть.
Однак деякі елементи, зокрема мозаїчні панно на станціях «Шулявська» та «Палац «Україна», не мають стосунку до комуністичної символіки. Більше того, вони виконують важливу репрезентативну роль і становлять інтерес для дослідників українського монументально-декоративного мистецтва, впевнені у Фонді «Ізоляція». «Мозаїчні панно в Київському метрополітені створюють єдиний архітектурний ансамбль iз простором метрополітену, тому демонтаж мозаїк значно погіршить естетичний вигляд станцій. Крім того, враховуючи відсутність в Україні технологій для належного демонтажу та безпечного зберігання знятих робіт, демонтаж мозаїк призведе до знищення цих унікальних художніх творів», — повідомили у фонді.
На думку координаторів Фонду, монументальні декоративні мозаїки є важливим пластом української культури, вони містять зразки радянського модернізму, що є унікальними пам’ятками світового мистецтва. «У середині ХХ століття — епоху тотального контролю і цензури мистецтва — художники не могли собі дозволити вільних творчих пошуків в академічних роботах, тому часто втілювали їх у декоративних творах», — зазначили ініціатори проекту SOVIET MOSAICS IN UKRAINE фонду «Ізоляція» у відкритому листі меру Віталію Кличку, наголошуючи на важливості збереження радянського культурного спадку, який можна вважати культурно-історичним нашаруванням українського суспільства. За словами координатора проекту Євгенії Моляр, лист до мера лише за один день зібрав більш ніж 500 голосів киян.
Окрім цього, підтримали ініціативу помічник нардепа Сергія Тарути з питань культури Ігор Мартинюк та перший заступник голови Державної служби з питань національної культурної спадщини Яків Дехтяр, котрі переконані, що в художніх елементах станцій немає тоталітарної символіки, і вважають, що такі об’єкти монументального мистецтва, як мозаїчні панно, заслуговують на існування, а під час так званого демонтажу вони будуть знищені. «Треба боротися з тоталітарними символами, але не з мистецтвом», — резюмував Яків Дехтяр.