І хліб, і до хліба
Станом на 23 травня, за інформацією прес-служби Мінагрополітики, ярі зернові та зернобобові культури з кукурудзою при прогнозі 7,3 млн. га посіяли на площі 7 млн. га, суттєво перевершивши минулорічні показники. >>
Голова асоціації фермерів Липовецького району Володимир Дишкант — проти несправедливого перерозподілу орендованих земель.
Про це чиновники говорили на зустрічі з фермерами Вінниччини. Бійцям АТО, які хочуть отримати землю, її таки дадуть. Щоправда, заберуть цю землю у... звичайних фермерів.
«У нас за дві хвилі мобілізації офіційно пішло служити 1200 хлопців. За дві наступні хвилі піде ще дві з половиною тисячі. Тобто, тільки офіційно це чотири тисячі призовників із Вінницької області. Проблема в тому, що досі чітко не сформульовано, скільки саме землі належить виділити під будівництво, город, чи для ведення підсобного господарства. Тому стали масовими випадки, коли людина хоче отримати і десять соток, і двадцять п’ять, і два гектари», — каже голова вінницької ОДА Валерій Коровій.
Земля, котру планують віддати, державна. І зараз її орендують фермери. Держава, звісно, має право запросити її назад. Однак без нотаріальної згоди орендатора зробити цього не можна.
Знайти спільну мову з фермерами виявилось непросто. Останні, в свою чергу, не вірять, що солдати будуть обробляти землю та вирощувати будь-які сільськогосподарські культури, та вважають, що необхідно моніторити кожного, хто отримав землю. Ні, фермери ділитися готові. Не сама потреба поділитися землею їх обурила найбільше. А дивний факт, що в переліку тих, хто має ділитися з бійцями орендованою землею, немає жодного агрохолдингу. Ні, скажімо, «Зернопродукту» народного депутата Миколи Качура, який обробляє 350 тисяч гектарів землі, ані «Сімекса-Агро»Сергія Тігіпка. Аграрії не розуміють: чому звичайні фермери мають віддати далеко не один гектар, а потужні холдинги — ні сотки?
Скажімо, голова асоціації фермерів Липовецького району Володимир Дишкант каже, що вказівку «поділитися» землею отримав від районного керівництва. Особисто він змушений віддати сім гектарів.
«Мені не шкода було б поділитися своєю землею. Але чому в цьому списку відсутні великі агрохолдинги? У мене триста гектарів, ділитися тут особливо немає чим, як і в більшості невеликих фермерських господарств. Тому я не розумію, як ця ідея буде втілюватись. Як на мене, солдати заслужили зовсім іншого: квартиру, освіту, зарплату, відпочинок... А на землі вони працювати не збираються. У разі отримання, «атовці» землю або здадуть в оренду, або продадуть, — вважає Володимир Дишкант. — Днями прийшов один хлопчина. Демобілізувався з АТО, отримав землю. Питає: ви землю в мене заберете? То давайте мені, як «Зернопродукт», п’ять тисяч за гектар. І це окрім плати за оренду поля. Тобто, таким чином провокується спекулятивна торгівля відібраною у фермерів землею», — обурюється аграрій.
У результаті зустрічі й аграрії, і влада зійшлися на думці: необхідно контролювати процес передачі землі через публічні обговорення.
По області, зрештою, налічується 12 тисяч гектарів земель від «умерлої» спадщини. Тобто тієї, яку ніхто з родичів померлих не витребував. Як повідомив начальник Головного управління Держземагентства у Вінницькій області Юрій Козак, усі вони зараз використовуються. Так само оформлено право власності на більшість земель запасу. Чому б не розглянути їх у контексті компенсації бійцям АТО?..
У що там вірять чи не вірять чиновники з фермерами — то, зрештою, ворожіння на кавовій гущі. Нагадаємо: закон не забороняє передавати землю у суборенду для подальшого використання іншим господарем. А от чому обминають «увагою», тобто земельно-військовою продрозверсткою, крупні латифундії, — справді цікаве питання. Ось де дійсно не завадила б справжня публічність.
Станом на 23 травня, за інформацією прес-служби Мінагрополітики, ярі зернові та зернобобові культури з кукурудзою при прогнозі 7,3 млн. га посіяли на площі 7 млн. га, суттєво перевершивши минулорічні показники. >>
Як свідчить моніторинг ринку останніх років, найбільшою популярністю в українських аграріїв сьогодні користується техніка виробництва США. І рiч не тільки в тому, що засновника всесвітньо відомої компанії «Джон Дір» наші фермери сприймають як свого рідного інженера-емігранта Івана Козу. Американська техніка справді добре зарекомендувала себе в полях України. >>
Міністерство аграрної політики і продовольства України сформулювало ключові напрями, за якими найближчим часом відбуватиметься реформування галузі. Комплексний стратегічний план, в основу якого їх і покладено, отримав назву «3+5». >>
Апеляційний суд Одеси минулого тижня виніс остаточне рішення про конфіскацію на користь нашої держави турецької рибопромислової шхуни ZOR та близько п’ятнадцяти кілометрів сіток — знаряддя лову. Шхуна назавжди залишається в Україні. >>
Росспоживнагляд дозволив українському державному підприємству «Артемсіль» відновити постачання солі до Росії. Очікується, що підприємство постачатиме до Росії 170 тисяч тонн солі щороку. Росспоживнагляд повідомив Федеральну митну службу про допуск продукції з 10 травня. >>