Якщо раніше українських підприємців хвилювало питання про створення українського офісу «Фейсбук» суто з комерційного погляду, то тепер причиною невдоволення стало перевищення повноважень російськими колегами та скарги українського сегмента мережі. Не секрет, що останнім часом російські спецпідрозділи, які займаються інформаційною боротьбою в соціальних мережах, активно ведуть процес блокування відомих українських блогів та видань, які мають велику аудиторію та формують громадську думку. А останньою краплею стало видалення фото маленької донечки 28-річного прикордонника з Кіровограда Андрія Матвієнка, який загинув, прикриваючи відхід 30 своїх товаришів. Дівчинка з повними болю очима, яка тримає татову медаль, настільки налякала російських інтернет-тролів, що вони почали масово блокувати фото і видаляти його із соцмереж, скаржачись на... «оголене тіло».
В Українському кризовому медіа-центрі, де створили спеціальний сервіс iз допомоги розблокування заблокованих сторінок, кажуть, що сьогодні цей процес набув великих маштабів і мало не щодня вони отримують повідомлення про блокування акаунтів впливових українських користувачів мережі. Цьогоріч у березні українці зробили відео-відповіді на російський ролик «Я русский окупант», в якому показали наслідки російської окупації чужих територій. Втім багато відео заблокували у перші ж дні. Також часто блокують українців за цитування Шевченка «кохайтеся чорнобриві, та не з москалями», за поширення фото з популярним мемом #четамухохлов. Слід зазначити, що правила користування соцмережами прописані в такий спосіб, що ледь не кожне повідомлення у соцмережі чи відеоролик можна заблокувати, надіславши скаргу на службу підтримки. Користувачів блокують на день, тиждень чи місяць без з’ясування усіх деталей.
В Україні є кілька ініціативних груп, які ставлять за мету відкриття в Україні представництва «Фейсбук» або принаймні закріплення за кимось із неросіян статусу офіційного представника. Наразі ж проблеми блокування акаунтів вирішуються через приватні контакти. Слід зазначити, що значно менші за Україну країни, такі як Сьєрра-Леоне, де лише третина населення володіє писемністю і в 25 разів менше користувачів «Фейсбук» або Малаві, третя за бідністю країна у світі, мають свої окремі представництва хоча б на рівні офіційної сторінки.
Власне, сьогодні Марк Цукерберг проведе сеанс запитань-відповідей та розгляне питання щодо створення української мережі «Фейсбук». Наразі адміністратори групи «Український «Фейсбук» підготували звернення до Цукерберга, до якого долучився навіть Президент України Петро Порошенко. Користувачі мережі відреагували на заклик, який на момент верстки номера назбирав майже 50 тисяч «лайків».