Нещодавно мені випадково потрапив до рук посібник з історії для абітурієнтів. Я погортала його сторінки і, натрапивши на розділ «Новітня історія», почала читати про події 2000—2001 років. Кількома рядками там згадувались «спроби опозиції ініціювати зміну влади», які «призвели навіть до вуличних сутичок демонстрантів з міліцією». Після цього, зазначили автори посібника, «опозиція відкоригувала свої дії і почала готуватися до парламентських виборів 2002 року».
Це було все. Крапка.
Про людину, яка трагічністю своєї долі спричинила зблиск гідності у прив'ялених душах наших співгромадян, що дійсно вийшли на вулиці і дійсно «догралися» до сутичок з міліцією, після чого деякі потрапили на роки за грати, а решта повернулася до «України з Кучмою», про цю людину, повторюю, у тому посібникові не було жодного слова.
Якщо ми забудемо, де витоки нашої ріки, ми ніколи не вийдемо до місця її впадання в океан. Бо будемо вічно блукати у трьох соснах. І не відчуємо простір, і не вдихнемо вітру, і не побачимо, за словами російського класика, «небо в діамантах». Тому давайте згадаємо, а хто й не забував — просто скажемо: 16 вересня 2000 року зник наш колега, політичний журналіст Георгій Гонгадзе, редактор «Української правди». Його вбила ЦЯ влада.
За ці чотири роки його матері повернули обезголовлене тіло невідомого і сказали, що то тіло її сина. Стару жінку привели дивитись на кістки та напіврозкладену плоть. Відчуте нею, думаю, закреслює «Пристрасті Христові», бо всенькім катам цього світу і не снився такий сюжет. І той, хто не уявляє собі цієї трагедії, той нічого не знає про «новітню» Україну і нічогісінько не тямить у її історії. Леся Гонгадзе і по цей день ні в чому не впевнена. Вона пережила зміну трьох генеральних прокурорів, кожен з яких гнув свою інформаційну лінію у «справі Гонгадзе» і тільки множив запитання. А відтак ми нині маємо: у Львові — самотню матір, у Києві — непоховане тіло, на Банковій — все ту саму владу, в серцях... Кожен краще скаже сам за себе, що він носить у своєму серці, живучи в Україні.
На підсумовування всього, що говорили з приводу «справи Гонгадзе» за останні чотири роки офіційні установи, не вистачить ані газетних шпальт, ані терпіння. Та й чи варто знімати шар за шаром брехню від влади, аби представити її повну антологію? Хроніка ж останніх днів є такою. Як пам'ятає наш читач, не так давно завершило службове розслідування Міністерство внутрішніх справ України, яке мало з'ясувати, чи дійсно за Георгієм Гонгадзе перед його зникненням стежила «наружка». З'ясувати-то МВС з'ясувало, але виявилось, що жоден «мент» зі спеціального так званого сьомого управління за Гонгадзе не стежив. Про це буквально вчора розповів заступник міністра МВС Михайло Корнієнко. Усі опитані міліціонери, які працювали чотири роки тому — від керівника сьомого управління до рядових — заперечують, що стежили за Георгієм Гонгадзе. А відповідні документи, які могли б пролити світло, знищили ще 2001 року, додав Корнієнко. Ось так, всі виявилися чистими у цій справі, відповівши всього лише на одне запитання: стежив чи не стежив?
Проте МВС не єдина структура, яка відзвітувала минулого тижня про дотичну до «справи Гонгадзе» роботу. Приміром, Мін'юст (очолюваний, до речі, першим головою парламентської слідчої комісії, котра опікувалася розслідуванням зникнення Георгія Гонгадзе, — Олександром Лавриновичем) тепер остаточно переконався у тому, що записи майора Мельниченка, де Кучма «замовляє» своєму почту Гонгадзе, є монтажем і наклепом. «Записи Мельниченка є змонтованою копією», повідомив один з експертів українсько-російсько-литовської «збірної», яка досліджувала мельниченківські плівки. В експертні висновки щодо майорської підступності Мін'юст угатив 850 тисяч гривень з держбюджету країни, і тепер уже напевне вважає дану тему закритою раз і назавжди.
Чи є ще якісь новини з експертних чи дослідницьких «полів»? Чомусь мовчать про результати власного розслідування відомі нашому читачу опоненти «України молодої» — «антикризові журналісти» Марія Самбур і Валерій Воротнік. Свого часу вони потрактували наші негативні про їхню діяльність і їхні політичні симпатії згадки як спробу завадити тим пошукам істини у «справі Гонгадзе», якими вони нібито зайнялися. Проте, як вже сказано, підсумки цих пошуків є наразі невідомими.
Натомість «маленькою журналістською удачею» (за словами Сергія Тарана, представника Інституту масової інформації) було інтерв'ю, отримане журналістами ІМІ у Лоуренса Слота, незалежного експерта і політолога з Нідерландів. У цьому інтерв'ю, яке ми подаємо на цій шпальті у скороченому вигляді, йдеться про висновки, діаметрально протилежні до тих, яких дійшов Мін'юст. Записи майора Мельниченка є справжніми, говорить Слот. А Таран додає, що факт проведення ще однієї — голландської — експертизи плівок Мельниченка є відомим фактом, проте лише зараз співробітникам ІМІ вдалося отримати коментарі й роз'яснення людини, яка дійсно обізнана у цій темі.
Отже, маємо те, що маємо — низку висновків, вервечку обіцянок. І справу, кінця й краю якої не видно. І відлік часу, який невпинно рахує дні. Ми й не зчуємось, як пройде ще один рік. Що ми напишемо 16 вересня 2005-го? Або 2006-го? Якими будуть українські журналісти тоді? Чи усвідомлять вони справжню вагу хреста Гонгадзе? Головне, думається, до тих часів дожити, оминувши процедуру лоботомії і повного забуття подій та людей.