Українська розвідка має дані, що у День перемоги бойовики планують розстріляти мирну акцію в Донецьку та звинуватити в цьому теракті сили АТО. «Ватажки бойовиків готують масштабну криваву провокацію на 9 травня, — каже речник АТО Андрій Лисенко. — Терористи хочуть використати цей теракт як привід для наступу на позиції Збройних сил України в Широкиному, Пісках та Станиці Луганській. Закликаємо жителів окупованих територій не виходити 9 травня на масові заходи».
Паралельно з такими даними в Міноборони РФ, яка усіляко підтримує бойовиків і приховано ввела свої перевдягнуті війська на Донбас, підступно заявляють, що Росія ніколи не буде воювати з Україною. «Ми ні за яких обставин з Україною воювати не будемо. Україна нам не ворог! Я навіть теоретично не допускаю такого. Я вважаю, що розуму вистачить і у Києва, щоб не провокувати нас», — заявив в одному з інтерв’ю заступник міністра оборони Росії Анатолій Антонов.
І це при тому, що окупаційна влада так званої «ЛНР» почала запроваджувати «закон про воєнний стан», згідно з яким, метою воєнного стану є створення умов для відбиття або запобігання «агресії» проти «республіки».
Водночас вітчизняні експерти Центру дослідження армії, конверсії і роззброєння за участі екс-заступників міністра оборони України Ігоря Кабаненка та Леоніда Полякова у своєму звіті стверджують, що насправді РФ підготувала нову атаку проти України, але не впевнена в успіху. Військові експерти підкреслюють, що в Кремлі сумніваються в успішності подальших військових операцій саме завдяки реалістичним оцінкам оборонного потенціалу України. Мовляв, у Генштабі ЗС РФ нібито враховують ризики критичних втрат особового складу, а також загрозу виникнення нової широкомасштабної війни.
І доки сторони — Україна з одного боку та самопроголошені терористичні «ДНР» і «ЛНР» за підтримки Кремля — звинувачують один одного у зриві Мінських домовленостей, вогонь на передовій не припиняється. За даними голови ВР Володимира Гройсмана, з моменту так званого припинення вогню, оголошеного 15 лютого, на сході країни українські позиції були обстріляні більше 2,5 тисячі разів, у результаті чого загинули більше сотні українських військових, ще понад 500 бійців отримали поранення.
Що й казати, якщо вчора, коли цей номер «УМ» готувався до друку, позиції сил АТО в Широкиному бойовики обстрілювали понад 12 годин. Не дивно, що глава Донецької військово-цивільної адміністрації Олександр Кіхтенко днями відкрито заявив, що на даний момент iз Широкиного потрібно не відводити війська, а зміцнювати там оборону.
Тим більше що минулої неділі в Маріуполі відбувся багатотисячний мітинг, учасники якого виступили проти демілітаризації багатостраждального приазовського села, яке є стратегічно важливим. Одразу після цього заступник керівника АТО Сергій Галушко заявив, що ніхто не збирається відводити війська з Широкиного «у таких умовах і при такій кількості обстрілів». Мовляв, «керівництво АТО жодним чином не збирається йти на поводу в бойовиків і в односторонньому порядку зменшувати рівень безпеки і міста, і регіону в цілому».