Днями тестовими завданнями з української мови та літератури стартував дев’ятий «сезон» складання ЗНО. За інформацією Українського центру оцінювання якості освіти, явка абітурієнтів становила 95,4% від загальної кількості зареєстрованих. Як повідомлялося раніше, в основній сесії зовнішнього оцінювання зареєструвалися 288 977 абітурієнтів, із них 67 873 — випускники минулих років. Серед них і 85 випускників із тимчасово окупованих територій Донбасу та Криму — практично всі, хто зареєструвався. «За 21 дитину ми були більш-менш спокійні, тому що вони навчаються на території Херсонщини, в них вирішено всі побутові питання. Але 64 особи були в нас на екстерні. Ми очікували на їх прибуття на зовнішнє незалежне оцінювання. На жаль, із 64 осіб у нас три дитини не доїхали», — повідомила заступник начальника управління освіти і науки Херсонської облдержадміністрації Ніна Левенець.
Старт екзаменаційної кампанії дещо затьмарив скандал, викликаний низкою питань до поданого в тестах уривку із твору відомої письменниці Галини Пагутяк, які мали дуже неоднозначне трактування. Ця ситуація обурила і саму письменницю, творами якої не тільки скористалися без дозволу, а й перекрутили їх сенс. «Подібний конфлікт з’являється в умовах байдужості влади до якості освіти, ігнорування і не пошанування державної мови і набуває політичного забарвлення. Тому Міністерство освіти повинно адекватно і максимально швидко на нього відреагувати, бо, судячи з реакції суспільства, пожежу не вдасться загасити. Абітурієнти звернулися до мене по відповіді на тестові завдання. Я прочитала їх і зрозуміла, що розумні відповіді можна отримати лише тоді, коли ставлять розумні запитання», — написала у своєму блозі Галина Пагутяк, паралельно з цим надіславши на ім’я міністра освіти відкритий лист.
Батьки також обурюються некоректно поставленими завданнями. «Пагутяк — одна з найулюбленіших письменниць моєї доньки, вона ще з класу сьомого перечитала всі її твори. Вчора розбирали це завдання (донька зробила на ЗНО в ньому 2 помилки). Висновок — правильно написати всі 5 питань можна було у двох випадках — або просто вгадати, або знати (це нереально), що творилося в голові людини, яка їх складала. А щодо авторських прав, то, як мінімум, розробники мали поговорити з автором тексту, який збираються використати», — написала у «Фейсбуці» мама цьогорічної випускниці Алла Андрейців. «Під час реєстрації школярам запропонували обрати базовий або поглиблений рівень складності сертифікаційної роботи. Я проходила поглиблений, важко було в психологічному плані, хоча і тести виявилися складнішими, ніж очікувалося. Якщо раніше хотілося високі бали, то зараз переймаюсь, щоб прохідний був», — поділилася з «УМ» випускниця Марія Нища.
Відповіді до завдань були розміщені на веб-сайті Українського центру оцінювання якості освіти наступного дня, а результати тестів оприлюднять до 15 травня. До цього ж часу приймаються скарги стосовно тестування, кожна з яких, за словами директора Українського центру оцінювання освіти Ігоря Лікарчука, буде розглянута і вирішена. Хоча як саме будуть вирішувати цю проблему, «УМ» на «гарячій лінії» УЦОЯО так і не відповіли. Абітурієнти ж обіцяють у разі чого вимагати повернення «вкрадених» балів під стінами Міністерства освіти.