«Ліва» горілка знову у пошані у Росії. Хоча президент Путін і заморозив на певний час ціни на спиртне, щоб народу залишилась хоч якась втіха у скрутні часи, але кмітливі росіяни підрахували, що пляшка горілки у співвідношенні до зарплати пересічного громадянина Росії є і так у сім разів вищою, ніж у інших країнах світу (якщо не брати до уваги Україну, де цей показник ще вищий). Попри це, впродовж минулого року росіяни пропустили через свої горлянки 2,5 млрд. літрів алкоголю. У перерахунку на одну душу вони не є рекордсменами світу. Але очевидно, що через російські горлянки пройшло найменш якісне з усіх можливих пійло. І дешевий «градус» набирає у скрутні часи дедалі більшого поширення. Самогонку вже п’ють не лише хронічні алкоголіки, а й звичайні пересічні громадяни. Як заявив російський віце-прем’єр Олександр Хлопонін, упродовж минулого року нелегальний обіг алкогольних «самопалів» у Росії зріс втричі у порівнянні з 2013 роком. Гігантське зростання, яке дивує навіть експертів.
Зростання «лівого» пійла відбулося переважно за рахунок самогоноваріння. А споживання алкоголю легального виготовлення залишилося на старому рівні. Тобто росіяни почали більше пити, але за рахунок алкоголю домашнього виготовлення. А в цьому випадку «домашнє» зовсім не означає якісніше. Знову відкриваються нелегальні цехи з виготовлення різного типу «бормотух». Якщо 2013 року різниця між легально виготовленою горілкою і тією, що пройшла через торговельну мережу, становила 7,3 відсотка, то 2014-го — вже 22,5 відсотка. А це ж лише вершина айсберга. Скільки «паленої» неврахованої горілки реалізується через базари, кіоски чи вуличних торговців? За оцінками фахівців, чверть «паленого» алкоголю в Росії походить iз нелегальних винокурень. При цьому тут не врахована самогонка, яку російські родини гонять для власного вжитку.
На ринку спостерігається стрімке зростання попиту на різноманітні пристрої та апарати для дистиляції спирту. Впродовж минулого року обсяги продажу такої продукції збільшилися вп’ятеро. А разом iз ними і споживання цукру, який є головною сировиною для самогоноваріння. У середині минулого року російський уряд створив комісію з боротьби з самогоноварінням, але вона наразі програє бій. Уся російська історія свідчить, що всі спроби залякати самогонників чи переконати питущий народ переорієнтуватися на вино чи пиво зазнавали поразки.
Як уже це не раз було в російській історії, експерти знову констатують: російське суспільство не було готове до підвищення цін на легальний алкоголь. «Доходи людей не зросли, тому бідніші з них знову змушені шукати заміну горілці з магазинів», —констатував глава Російської інспекції контролю за обігом алкогольних виробів Ігор Чуян. Держава змушена була піти на поступки: минулого року мінімальну ціну півлітра горілки знизили з 220 до 185 рублів, але споживач не поспішає повертатися до легальної торгівлі. Щоб таке сталося, півлітра горілки має коштувати 50 рублів, або мінімальний доход пересічного росіянина мусить зрости до 25 тисяч рублів. Та і першого, і другого найближчим часом годі чекати…