26 квітня, річницю вибуху на Чорнобильській АЕС, Україна готується зустріти з традиційним пафосом, але з порожніми кишенями. Починаючи з 23 квітня, по містах України пройде хвиля реквіємів, поминальних панахид та зустрічей із постраждалими. Утiм для самих постраждалих від цих заходів ні холодно, ні жарко. «Більшість чорнобильських програм у нас давно існують лише на папері. Немає ні оздоровлення населення, ні дезактивації радіоактивних земель, ні відповідного медичного обслуговування. І, схоже, і не буде, бо на всі ініціативи відповідь одна — немає коштів. У мене лише в одному Рокитнівському районі у людей на руках більше 6 тисяч рішень судів щодо компенсації виплат, передбачених чорнобильським законодавством. Рішення ці датуються ще 2010—2012 роками, люди виграли суди, а досі жодної копійки не отримали. Ми зверталися до Міністерства юстиції із запитом і отримали відписку, що вимоги людей законні, однак ці виплати мають бути передбачені в бюджеті, а там грошей немає», — розповів «УМ» народний депутат від поліських районів Рівненщини, які постраждали від наслідків аварії на ЧАЕС, Василь Яніцький.
Щоправда, влада деяких міст знайшла можливість надати допомогу ліквідаторам та іншим категоріям постраждалих. Але це все існує на рівні місцевих ініціатив. Зокрема, в Луцьку будуть проведені комплексні медичні огляди ліквідаторів, які за станом здоров’я не можуть самостійно відвідати поліклініку. За результатами цих оглядів медики разом з владними структурами розроблять план заходів зі зниження захворюваності та смертності серед постраждалих від Чорнобильської катастрофи, розповіли «УМ» в прес-службі Волинської ОДА. Окрім цього, 50 громадянам, інвалідам та постраждалим, виплатять матеріальну допомогу в розмірі 200 грн.
У Львові, окрім виплати 1617 львів’янам-«чорнобильцям» по 250 грн., 14 жителів отримають від міста путівки на санітарно-курортне оздоровлення в Східниці. «Цього року нам вдасться оздоровити 14 львів’ян iз числа постраждалих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Категорію постраждалих обрано не випадково, адже учасники ліквідації ІІ категорії дуже рідко отримують путівки на оздоровлення з державного бюджету, оскільки вони не мають статусу першочергового забезпечення», — розповів начальник відділу соціальних програм управління соціального захисту Львівської міської ради Олексій Неділя.
У Києві також, за розпорядженням КМДА, буде надано одноразову адресну соціальну матеріальну допомогу потерпілим, яким встановлено інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою, дітям-сиротам, вдовам (вдівцям) померлих учасників ліквідації. До того ж 26 квітня, окрім покладання квітів до меморіалу, панахид, мистецьких акцій та мітингів-реквіємів, у Святошинському районі столиці біля Меморіального комплексу «Пам’ятник Жертвам Чорнобильської трагедії» на розі просп. Перемоги і вул. Чорнобильської відбудеться відкриття «Алеї Героїв Чорнобиля».
На цьому в більшості випадків офіційні заходи й обмежаться. А постраждалим залишиться чекати наступного року, коли буде кругла дата — можливо, тоді держава згадає про свої обіцянки. А ні, то й так вони уже звикли виживати, хто як може.