У Міжнародному центрі культури і мистецтв учора, 21 квітня, відкрився III З’їзд шахтарів України, організаторами якого виступили Профспілка працівників вугільної промисловості України (ППВП) та Незалежна профспілка гірників України (НПГУ). Основні питання, які хвилювали не лише учасників з’їзду, — шляхи виходу з критичної ситуації, яка склалася у вугільній галузі в результаті некомпетентних дій керівництва Міненерго, та озвучення на найвищому рівні проблем шахтарів.
Шахтарі вимагали від держави повернути підтримку галузі, встановити справедливу ринкову ціну на вугілля, рівнозначну тій, за якою воно імпортується з-за кордону, прийняти план розвитку паливно-енергетичного комплексу, а також план розвитку шахт, де є запаси вугілля. «Міністр заявляє про ціну у 800, 1100, то 1250, то 1350 грн. А ми знаємо, що з-за кордону імпортується вугілля за ціною мінімум 1700 грн. за тонну. Ми повинні відштовхуватися вiд цього в розрахунку власних витрат», — переконаний заступник голови НПГУ Анатолій Акімочкін. Також делегати з’їзду та шахтарі вимагають звільнення профільного міністра Демчишина. Голова НПГУ Михайло Волинець повідомив, що, крім учасників з’їзду, до Києва прибуло кілька тисяч шахтарів, які «допоможуть» делегатам прийняти правильне рішення. Шахтарі налаштовані мирно, але водночас рішуче, оскільки йдеться про захист їхніх інтересів.
Результатом роботи з’їзду стало прийняття кількох документів. «Це постанова з’їзду, звернення до Президента та заяви: з охорони праці, соціальних питань та з пенсійного забезпечення. На підставі цих документів ми будемо спілкуватися з усіма гілками влади, тому що взяти можна все, що завгодно, а от реалізовувати ніхто нічого не хоче. І зараз складається таке враження, що шахтарям кожен місяць потрібно проводити акції, щоб уряд звернув на нас увагу», — пояснив «УМ» заступник голови ППВП Валерій Мамченко.
Із шахтами Донбасу питання стоїть ще гостріше. Гірникам уже більше півроку не виплачують зарплат, оскільки їхнє вугілля не продають. До прикладу, одна з найпотужніших шахт Східної України — «Донбасвугілля №3», досі не має статусу юридичної особи, тож і не може нікому збути «чорне золото». «Донбаські шахтарі вже неодноразово виходили страйкувати, проте до цього часу питання актуальне. Загострюють ситуацію ще й воєнні дії. Це питання також було внесено в план з’їзду, проте для його вирішення потрібні конкретні дії з боку влади. Наразі ж воно тимчасово відкладено», — зазначив «УМ» голова Конфедерації вільних профспілок України Михайло Волинець.
Нагадаємо, що попередні два всеукраїнських з’їзди гірників проходили в 1995-му та 1998 роках. Традиційно з’їзди проводять у період гострих криз у галузі й сильних соціальних заворушень. У нинішньому році українські гірники двічі пікетували Кабмін і Верховну Раду. Однак вимоги мітингувальників виконані не були: спроби частково погасити заборгованість iз зарплати профспілки гірників назвали подачкою, яка, в принципі, нічого не змінює, адже профільне міністерство, на їхню думку, продовжує курс на знищення вугільної галузі.
ПОМСТА
У керівництва шахт на непідконтрольних Україні територіях є величезні проблеми не лише зі збутом вугілля, а й з особистою безпекою. Днями бойовики «ДНР» на трасі Київ—Донецьк розстріляли авто, в якому перебував директор ДП «Шахтарськантрацит» Микола Ковальов і його дружина. Від отриманих вогнепальних поранень подружжя Ковальових загинуло на місці. За однією з версій, вбивство сталося через те, що Ковальов не хотів продавати бойовикам вугілля, хоча причини вбивства могли бути і суто побутові. Свого часу міністр енергетики Володимир Демчишин заявив, що Україна не контролює жодної шахти, яка добуває антрацит.