Третій російський атомний підводний човен класу Борей-К-550 «Олександр Невський» введено в експлуатацію на цьому тижні, повідомила агенція ТАСС. Російські та західні фахівці вважають субмарини цього класу складними до викриття та потенційно смертоносними. Човен має на озброєнні ракети «Булава» з ядерними боєголовками. Москва офіційно не підтвердила повідомлення ТАСС, але на початку березня міністр оборони Сергій Шойгу пообіцяв, що ще цьогоріч на озброєння російської армії надійдуть два підводні човни четвертого покоління — «Володимир Мономах» і «Олександр Невський». З минулого року службу несе перший корабель цього класу «Юрій Долгорукий», а до 2020 року на воду (чи то пак під воду) будут спущені чергові два — «Князь Ігор» та «Князь Олег».
Будівництво «Олександра Невського» розпочалося 2004 року на суднобудівному заводі «Сєвмаш» у Сєвєродвінську. Спуск на воду був запланований на 2009 рік, але з фінансових причин це сталося роком пізніше (вартість човна становить 23 млрд. рублів (приблизно 77 млн. доларів). Упродовж наступних трьох років тривали випробування. І ось нарешті він приступив до служби у 25-му дивізіоні підводних човнів Тихоокеанського флоту з базою у Вілучинську. Технічні дані корабля справляють враження: довжина 170 метрів, глибина занурення понад 400 метрів, швидкість руху під час занурення 25 вузлів. Судно може перевозити 16 балістичних ракет з атомними боєголовками Р-30 «Булава» та установки iз запуску торпед, мін і снарядів. Завданням субмарини є далеке морське патрулювання.
Підводні човни класу «Борей» — це не межа мрій Путіна володіти сучасним флотом, який є інструментом проведення агресивної зовнішньої політики. З 2009 року тривають роботи над другою одиницею проекту 885. До збудованого за приблизно 50 млрд. рублів «Сєвєродвінська» має приєднатися «Казань», яка в чотири рази дорожча за «Олександра Невського». «Казань», яка є найвищим досягненням у сенсі безшумного ходу, буде здатна переносити маневруючі ракети з ядерними боєголовками. За словами Сергія Шойгу, окрім «Мономаха» і «Невського», цього року на озброєння армії надійдуть, зокрема, 126 нових літаків, 88 гелікоптерів та понад 700 танків і бронемашин.
А на межі 2015-2016 років розпочнеться серійне виробництво ракет РС-26 «Рубєж», повідомляє та ж агенція ТАСС iз посиланням на інформацію з джерел у російській оборонній промисловості. Останні чотири роки тривають випробування ракет цього класу. Перші ракети РС-26 отримає ще до кінця цього року дивізія ракетних військ в Іркутську, але навіть звідти вони зможуть досягати європейських країн. «Рубєжі» прийдуть на зміну ракетним системам ЗС-12 «Тополь». За конструкцією РС-26 подібні до РС-24. Новий комплекс здатен нести чотири ядерні боєголовки, які наводяться незалежно одна від одної. А сконструйовані вони так, що їх важко виявити радарами.