Хвиля «профілактичних» обшуків у будівлях кримсько-татарських активістів знову набирає обертів. Одразу після Великоднiх свят місцеві поліцейські одночасно «завітали» до братів Ресуля і Ремзі Веліляєвих. Ресуль — відомий бізнесмен і меценат, екс-депутат Верховної Ради Криму, Ремзі — колишній депутат Білогірського міськради. Після обшуку Ремзі Веліляєва відвезли на допит до Слідчого комітету, де він, як з’ясувалося, проходить як свідок у кримінальній справі «26 лютого» (велелюдного мітингу прихильників українського статусу Криму та їхніх проросійських опонентів у Сімферополі 26 лютого 2014 року. — Авт.).
Аналогічній процедурі, з обшуком і допитом, того ж дня був підданий голова Білогірського регіонального меджлісу Мустафа Асаба. Пізніше глава Комітету із захисту прав кримськотатарського народу, член Меджлісу Ескендер Барієв повідомив про те, що в ході обшуку будинку Асаби правоохоронці знайшли 13 патронів, які, на його думку, підкинули самі ж поліцейські. До слова, це вже другий «шмон» в обійсті Мустафи-аги. Перший стався ще у вересні 2014 року — тоді у чоловіка знайшли і вилучили брошури релігійного характеру, а також про історію кримськотатарського національного руху. У підсумку правоохоронці цього разу обмежились «профілактичною» бесідою у райвідділку поліції.
На думку глави Центрвиборчкому Курултаю Заїра Смедляєва, останні обшуки і допити його співвітчизників — це продовження перманентних акцій залякування. «Я не виключаю, що буде нова хвиля арештів. Суть подібних дій влади спрямована на те, щоб залякати найбільш активну частину півострова, щоб не говорили про ті погіршення, які є. Крім погіршень економічних, є й політичні: це утиски свободи слова, порушення всіх конституційних прав. Те, що в Мустафи Асаба знайшли якісь патрони, ясна річ, що хтось їх попередньо підкинув. Для того, щоб порушити кримінальну справу за незаконне зберігання зброї, а потім тиснути і вимагати натомість лояльного ставлення до влади», — прокоментував він ситуацію виданню «Крим. Реалії». Смедляєв не виключає, що «наводчиками» на активістів можуть бути їхні колишні соратники. «Є інформація, що вони стоять за цими всіма діями, підказують: кого найбільше бояться, на того і показують», — сказав пан Заїр.
Згаданий вище член Меджлісу Ескандер Барієв iз цього приводу висловив припущення, що активізацію слідчих дій певною мірою спровокувало і те, що діюча влада не домоглася скликання Курултаю в квітні-травні 2015 року і переобрання на ньому лояльного до Росії Меджлісу, аби у такий спосіб представити всьому міжнародному співтовариству «нову позицію представницьких органів кримських татар». «Основна мета — якщо не налякати остаточно делегатів Курултаю і членів Меджлісу, то оголосити терористичними організаціями представницькі органи кримськотатарського народу, які були обрані народом на легітимних виборах за участю міжнародних спостерігачів. Не виключено, що може статися якась провокація, там знайдуть подібні патрони чи ще що-небудь. Таким чином, спробують обґрунтувати міжнародному співтовариству, що борються не з представницькими органами цілого народу, а з терористами», — написав пан Ескендер на своїй сторінці у «Фейсбуці».