Учора, в день великого християнського свята Благовіщення, минуло 40 днів із часу вбивства опозиційного російського політика Бориса Нємцова. У Росії та світі його пам’ять вшанували «хвилиною немовчання». «Ми приносимо квіти на місце вбивства — їх прибирають. Ми влаштовуємо концерт пам’яті Бориса Нємцова — його забороняють. Нам дають зрозуміти, що краще забути. Але ми — пам’ятаємо. 7 квітня об 11-й ранку, хоч би де ви перебували — в Москві, поряд із Кремлем, на Великому Москворецькому мосту, в будь-якому місті країни або поруч із російськими посольствами в інших країнах — в пам’ять про Бориса Нємцова ми просимо всіх пішоходів зупинитися на хвилину, всіх автомобілістів — подати звуковий сигнал. Ми пам’ятаємо. Нас чути», — написали організатори акції, що поширювали свій заклик через соцмережі та ті більш-менш незалежні ЗМІ, які ще залишилися в Російській Федерації на чолі з Володимиром Путіним.
Звісно, не було цього дня порожньо і на Москворецькому мосту, де за півгодини до опівночі 27 лютого пролунали фатальні для Нємцова постріли. Від самого ранку москвичі несли до місця вбивства політика квіти і свічки. Після «хвилини немовчання» в Климентівському храмі, поряд із будинком на Малій Ординці, де жив Нємцов, відбулася панахида. А телеканал «Дождь» провів марафон пам’яті загиблого, у якому взяли участь родичі, друзі Нємцова та музиканти: група «Браво», Андрій Макаревич, ДДТ, «Нічні снайпери», «Бі-2», Святослав Вакарчук. Попри те, що «Дождь» — платний канал, його керівники пообіцяли, що на час марафону ефір буде відкритим для всіх.
Насправді друзі Нємцова хотіли організувати в Москві пам’ятний концерт, на якому погодилися виступити, без жодних гонорарів, згадані вище та ще деякі музиканти (Юрій Шевчук, Петро Наліч, «Чайф» тощо). Зрозуміло, що і вхід мав бути безплатним. Але жоден культурний майданчик не наважився надати сцену для його проведення. Окрім «Зеленого театру» Стаса Наміна в парку Горького, але відбулося це вже в «останній момент», і організувати захід там не було часу.
Як запевнила мерія Москви, заявок на проведення в цей день масових акцій до неї не надходило. Натомість соратники Бориса Нємцова по опозиції звернулися до мера російської столиці Сергія Собяніна з пропозицією встановити пам’ятний знак на місці вбивства політика або перейменувати Москворецький у Нємцов міст. Як повідомляє агенція «ТАСС», звернення підписали співголова РПР-ПАРНАС Михайло Касьянов, члени політради партії Костянтин Мерзлікін та Ілля Яшин, колишній співголова РПР-ПАРНАС Володимир Рижков, екс-депутат Держдуми Геннадій Гудков, депутат Держдуми Дмитро Гудков, колишній міністр економіки в уряді Єгора Гайдара Андрій Нечаєв і лідер Партії прогресу Олексій Навальний.
«Борис Нємцов увійшов в історію нашої країни як яскравий політичний і державний діяч, чия доля нерозривно пов’язана з долею нової демократичної Росії. Він був одним із тих, хто взяв на себе відповідальність за долю країни в складний посткомуністичний перехідний період, проводив реформи, будучи послідовним і принциповим прихильником демократичних основ розвитку Російської Федерації», — наголошується в листі. Відповіді від мерії поки що не надходило.
Натомість у Санкт-Петербурзі місце для проведення вечора пам’яті знайшлося, хоч і невелике. На «камерний» концерт прийшли політики, громадські діячі, вчені, громадські активісти.
Нагадаємо, у справі про вбивство Бориса Нємцова заарештовано п’ятьох обвинувачених: Заура Дадаєва, Анзора Губашева, Хамзата Бахаєва, Тамерлана Ескерханова і Шадіда Губашева.