Польська мова стає все більш популярною в Україні. Чимало випускників українських шкіл нині здобувають вищу освіту в сусідній державі. На Волині польську мову як шкільний предмет вивчають 4 тисячі 919 учнів у 64 школах області, факультативно — 1 тисяча 88 школярів. У Східноєвропейському національному університеті імені Лесі Українки вже не перший рік готують фахівців із польської філології. Тож не дивно, що перша олімпіада з польської мови відбулася саме тут.
Чотири дні понад 30 школярів із 11 областей України змагалися за звання найкращих полоністів. Голова журі, доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор філологічних наук Марія Брацка відзначила, що українські школярі можуть конкурувати з їхніми студентами з полоністики. «У мої часи не вільно було танцювати рок-н-рол і співати польською рок, як це щойно прекрасно показали волинські учні. У нас не було такого цікавого навчання, натомість розповідали про комуністичну ідеологію, тирана Леніна та інші подібні ідіотизми. Ми, як могли, бунтували. А сьогодні ваші можливості для навчання необмежені. Любіть польську мову, але й рідну не забувайте!» — наголосив на відкритті олімпіади керівник Реферату з питань співпраці з поляками в Україні Кшиштоф Савіцкі.
Переможців визначали серед учнів 9—11-х класів. Перші місця посіли десятикласниця Вікторія Завальська із Мостиської школи № 3 на Львівщині та одинадцятикласниця Анастасія Ситнікова з одеської спеціалізованої школи № 121. А в загальному рахунку найкращі результати за призовими місцями показали школярі із Львівщини, Одещини, Івано-Франківщини, Рівненщини та Хмельниччини. Окрім дипломів, юні полоністи отримали подарунки, серед яких чимало польськомовної літератури.
Крім інтелектуальних змагань, школярі та їхнi наставники відвідали визначні місця Волині: завітали до знаменитого літературно-меморіального музею Лесі Українки у селі Колодяжне, побували у музеї-садибі В’ячеслава Липинського в селі Затурці, оглянули експозицію музею Волинської ікони в Луцьку, пройшли вулицями старого міста та його знаменитого замку Любарта, відвідали святковий концерт «Боже, храни Україну» академічного камерного оркестру «Кантабіле». Але найголовнішим подарунком все ж таки стало спілкування і можливість знайти нових друзів. Бо Польща, попри минулі історичні суперечки, нині демонструє неабияку підтримку України. А друзі пізнаються в біді.