Президент Чехії Мілош Земан заявив, що «зачиняє двері» Празького граду (офіційної президентської резиденції) для посла США Ендрю Шапіро, після того як той розкритикував рішення Земана відвідати Москву 9 травня. «Я не можу уявити собі, щоб чеський посол у Вашингтоні давав поради американському президентові, куди йому їхати. Я не дозволю жодному послу висловлюватися щодо моїх закордонних подорожей», — наголосив очільник Чеської Республіки в інтерв’ю інформаційному порталу «Парламентні лісти».
Згодом речник президента Їржі Овчачек уточнив, що Земан не планує зустрічатися з американським послом, але «це не означає, що посла не допускатимуть на соціальні заходи у Празькому граді».
Президент Земан, який виконує переважно церемоніальні функції, відомий своєю проросійською позицією і став одним із небагатьох лідерів країн ЄС, які підтвердили свій намір бути присутніми на параді в Москві з нагоди 70-річчя перемоги у Другій світовій війні. Представники чеського уряду, який відіграє основну роль у зовнішній політиці країни, неофіційно висловлювали невдоволення його рішенням, однак, за даними чеської преси, перешкоджати цій поїздці кабінет міністрів не буде, оскільки таких випадків у чеській історії досі не було. У вересні Мілош Земан виступив на Родосському форумі, організованому главою російської залізниці Володимиром Якуніним, з промовою російською мовою, в якій закликав скасувати санкції, запроваджені західними країнами проти Росії. У листопаді він висловився про те, що Україна приречена на «фінляндизацію» — політику відмови від членства в західних інституціях і врахування інтересів Москви, яку вела Фінляндія в роки «холодної війни».
Москва розіслала запрошення на урочистості загалом главам 68 країн світу. Наразі свою участь у них підтвердили 26 з них, а також глави ЮНЕСКО (Генеральним директором цієї організації є росіянка Ірина Бокова) та Ради Європи.
Західні лідери переважно бойкотували урочистості в Москві в рамках політики ізоляції Росії у відповідь на анексію Криму і підтримку самопроголошених республік на сході України. З країн ЄС, крім Земана, на параді планують бути присутніми лише лідери Греції та Кіпру. Канцлер Німеччини Ангела Меркель прийняла соломонове рішення: вона має намір приїхати в Москву пізніше, 10 травня. Вона покладе вінок до Могили невідомого солдата разом iз президентом Володимиром Путіним, повідомляв уряд Німеччини на початку березня.