Усе ближче кінець Великого посту, який триває 40 днів. Остання, шоста, неділя посту, яка розпочинає Страсний тиждень, називається Вербною неділею. За легендою, у цей день Ісус верхи на віслюку в’їхав до Єрусалиму, і люди, вітаючи його як Спасителя, встеляли йому шлях одягом та пальмовими гілками. На слов’янських територіях пальму замінила верба — символ відродження й вічного буття. «У храмах під час служби прихожани тримають у руках освячені гілочки верби, які є знаком перемоги Христа над смертю. Ця традиція повинна нагадати кожному про майбутнє воскресіння всіх нас із мертвих. У цей день віруючі мусять відвідати службу Божу й освятити вербове гілля. Якщо ж хтось проспав, то після повернення з церкви його легенько б’ють вербою й промовляють: «Не я б’ю — верба б’є. За тиждень Великдень!» — розповідає «УМ» отець Анатолій, настоятель Миколаївської церкви УПЦ МП, що у селі Вишнопіль на Хмельниччині.
В давнину, повертаючись додому з освяченою вербою, люди йшли на город і садили кілька гілочок верби, а інші ставили у хаті під образами. За переказами, це сприяло гарному врожаю та злагоді в господі. Освяченій вербі приписували й інші властивості. До прикладу, коли вперше виганяли худобу на пасовисько — поганяли її свяченою вербою, щоб нечиста сила обминала тварин.
Після святкування Вербної неділі з розвагами та обрядами до нас іде й Страсний тиждень. За словами отця Анатолія, останній тиждень Великого посту згадує Таємну вечерю, страждання, розп’яття і поховання Ісуса, саме тому в ці дні церква закликає до переосмислення свого життя, молитви, смирення та каяття.
У страсний понеділок, вівторок та середу люди прибирали свої оселі та подвір’я, готували до свята урочистий одяг. За стародавнім звичаєм, у четвер на світанку дорослі й діти урочисто миються. У цей день жінки починають пекти великодні паски та фарбувати писанки. В останні три дні посту у церквах читають уривки з Євангелія, які розповідають про страждання Христа. Велика п’ятниця — день жалоби на спомин про страсті й смерть Ісуса Христа. У цей день християни постять, заборонено співати й веселитися. У церквах виносять Плащаницю — простирадло, в яке завернули мертве тіло Христа, коли його клали до гробу. У суботу господині готували кошик для посвяти, з яким рано-вранці у святу неділю вся родина йшла до церкви.
А ТИМ ЧАСОМ
Як повідомив керівник Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Геннадій Москаль, на Великдень Луганська область відкриє кордон із Російською Федерацією. Зокрема, йдеться про контрольно-пропускні пункти у Станично-Луганському, Міловському, Троїцькому, Новопсковському та Біловодському районах Луганської області. «Я попросив, щоб на Великдень та поминальні дні прикордонники відкрили кордон там, де є суміжні села з Російською Федерацією. І там, і тут живуть українці. Хто хотів туди поїхати — вже поїхав, хто хотів утекти — давно вже втік. Люди будуть мати можливість пересуватися за спрощеною процедурою перевірки документів та без огляду, щоб була можливість спокійно пом’янути своїх родичів», — заявив Москаль. На подібне вирішення питання сподіваються і жителі Харківщини та Сумщини, де кордон проходить іноді через населені пункти.