Україна знову купуватиме російський газ. Як відомо, 31 березня завершилася дія так званого «зимового пакета», який визначав умови поставок російського пального до нашої країни. Окрім зниженої ціни, «пакет» скасовував дискримінаційний принцип «бери або плати», за яким наша держава зобов’язувалася регулярно купувати певну кількість газу. Або оплачувати цю покупку, навiть якщо така кількість їй не потрібна.
Остаточно розставити крапки над «і» у вічній газовій суперечці між Україною і Росією має зустріч у Берліні, запланована на 13-14 квітня. «Буде підписано юридичний документ, який відкорегує ці нюанси», — пояснив міністр енергетики Володимир Демчишин. До цього моменту — а це близько двох тижнів — домовленості між українським «Нафтогазом» та російським «Газпромом» «провисали». Наша сторона офіційно повідомила Москву, що з 1 квітня ми відмовляємося купувати російський газ.
Дрібний шантаж відіграв свою роль: росіяни погодилися на компроміс. І зрозуміти їх неважко. Але, попри всю удавану бундючність свого керівництва, російський газовий монополіст чудово розуміє, що означає для нього втрата українського ринку. З одного боку, це фінансові проблеми: «Газпром» нині і так продає менше, ніж міг би, при цьому європейський ринок для нього постійно звужується, а поява інших можлива тільки гіпотетично. З другого боку, як пояснюють фахівці, Росія не має газових сховищ, а тому зупинка постачання свого блакитного пального для неї нелегка навiть з технічних міркувань. Тобто, видобувачеві доводиться тимчасово консервувати свердловини, аби потім, коли сторони домовляться, проводити всі ці операції у зворотному порядку.
Тож Україна чи не вперше у діалозі з «Газпромом» повела себе ультимативно: запропонувала надати нам ціну у 250 доларів за тисячу кубометрів. І росіяни одразу на це погодилися! «Нафтогаз» і «Газпром» підписали доповнення до базового контракту, яке надає нам знижку в розмірі 100 доларів на тисячу кубів. Відтак остаточно ціна становить 248 доларів. Усі інші умови повністю повторюють умови так званого «зимового пакета». Стодоларову пільгу парафував особисто російський прем’єр Дмитро Медведєв — на прохання «Газпрому». «Це перемога економічно обґрунтованого підходу до взаємовідносин «Нафтогазу» та «Газпрому» над політичним», — сказав міністр Демчишин, коментуючи підписання угоди.
Не обійшлося у підписанні угоди і без допомоги Європи. Так, голова «Нафтогазу» Андрій Коболєв від імені своєї компанії подякував за документ Європейській комісії. А Володимир Демчишин зауважив: вартість російського газу тепер є нижчою за отриманий із Європи реверсом — 250 проти 280 доларів. Тож Україна знову розверне свій паливний вектор із Заходу на Схід. Утім, не надовго. «Ця тимчасова угода покриває лише другий квартал. Проте вона не лише дозволить нам почати накопичувати газ для осінньо-зимового періоду, а й закладе формат стосунків у майбутньому», — зазначив Володимир Демчишин.