Відучора мрія усіх радянських піонерів — дитячий табір «Артек» — остаточно перестав бути «нашим». Рада міністрів Криму перереєструвала дитячий центр як федеральний державний бюджетний заклад і передала у безоплатне користування управлінню справами президента РФ. Як передає видання «Новості Криму», до федеральної власності перейшли 218 гектарів землі, 175 будівель (у тому числі 36 спальних корпусів, 10 їдалень, центр здоров’я, медичний комплекс, яхт-клуб, 2 інтернет-клуби, кінотеатр), причали, стадіон, автомобілі, меблі, комп’ютери. Процедуру передачі табору планують завершити до першого червня.
Попри міжнародні санкції, кримський «Артек» мусить тримати марку ідеологічного форпосту Росії, тож керівництво закладу заявляє, що готове приймати дітей з інших країн, зокрема вже є заявки з України, з Донбасу (очевидно — з територій так званих «ДНР» та «ЛНР»). У цьому році там планують оздоровити 19 тисяч дітей. Комерційних путівок продавати не будуть — поїздка до табору стане винагородою за досягнення в навчанні, творчості та спорті. Грошей на цей проект у РФ не шкодують — керівництво країни затвердило програму розвитку МДЦ на 2015—2020 роки. Згідно з нею витратити на ремонт і будівництво нових таборів планують 5,4 млрд. рублів.
Український «Артек-Карпати», який переїхав у Буковель, поки що не може задовольнити попит, який існував навколо бренду «Артек». За минулий сезон центр провів чотири тематичні літні зміни і прийняв більше 2 тисяч дітей. До початку літньої зміни 2015 року там обіцяють прийняти понад 2500 дітей за одну зміну і до 16500 дітей — за літній період. Утiм і це не може задовольнити всього попиту, тож головний «удар» для любителів відпочинку біля моря готується прийняти Одещина, де, крім 55 закладів дитячого відпочинку й оздоровлення, існує і одвічний «конкурент» «Артека» — дитячий оздоровчий центр «Молода гвардія». Сам центр за рік приймає близько 12 тисяч дітей, а загалом Одещина за сезон планує оздоровити 125 000 дітей.
І все ж у Мінсоцполітики вже прогнозують цього року суттєве зменшення обсягів оздоровлення та відпочинку дітей. Не в останню чергу і через Крим — у результаті анексії Україна втратила 118 дитячих таборів, розташованих на території півострова. Загалом улітку в міністерстві планують оздоровити 1 862 708 маленьких українців (43,3 % від загальної чисельності дітей шкільного віку, що на 15,6 % менше у порівнянні з 2014 роком).
Є ПРОБЛЕМА
Попри наближення літа, досі не вирішено питання оздоровлення дітей, які постраждали від військових дій на сході. «На сьогодні, згідно із законом про оздоровлення та відпочинок дітей, діти переселенців та діти учасників АТО не включені до переліку пільгових категорій. Якщо Верховна Рада підтримає зміни до законодавства, то ці діти будуть направлені у табори разом з іншими дітьми», — зізналася «УМ» начальник відділу оздоровлення та відпочинку дітей Управління у справах сім’ї та молоді Одеської ОДА Оксана Дивущак.
А поки «дітей війни» підтримують кожен, хто як може. «Окремої квоти для дітей АТО немає, а є квота на кожну зміну по областях. Через це, приміром, з Вінниччини їде 40 дітей, а серед них може бути кілька дітей АТО. Зараз на зміні у нас є діти з Донецької і Луганської областей», — розповів «УМ» Василь Бездень, заступник генерального директора з виховної роботи дитячого центру «Молода гвардія».