Закон про пенсійне забезпечення, який відучора набув чинності, парламент на вимогу уряду ухвалив іще місяць тому. Формально — для стабілізації бюджету Пенсійного фонду України, який опинився на межі банкрутування. Тепер шахтарям, учителям, людям небезпечних та інших професій, які мали право після 25 років стажу іти на «пільгову» пенсію, доведеться працювати на 5 років довше, а працюючим пенсіонерам уріжуть виплати: повністю пенсія виплачуватиметься лише тим, у кого вона не перевищуватиме 1423,50 грн., в іншому разі виплачуватиметься лише 85% від визначеної суми, але не менше прожиткового мінімуму. Для працюючих держслужбовців, прокурорів, суддів та народних депутатів пенсія взагалі передбачена лише після звільнення з роботи. Як зазначили в Мінсоцполітики, обмеження на виплату пенсій не торкнеться осіб, які брали участь в АТО, мають статус учасника бойових дій чи стали інвалідами, членів сімей загиблих та померлих військовослужбовців.
Таке урізання пенсій для найбідніших не викликало захоплення, особливо на тлі подорожчання цін та підвищення тарифів. «Одна справа, якщо людина отримує досить велику за мірками України пенсію і зарплату, наприклад у сумі 8 тисяч гривень, а інша річ, якщо в неї мізерна пенсія, і вона ще підробляє і отримує не набагато більше. Щоб наповнити бюджет, можливо, краще було б зменшити кількість пільговиків, при цьому зробити пільги більш вибірковими», — вважає директор Фонду «Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва» Ірина Бекешкіна.
Частина пенсіонерів, попри нарікання, усе ж продовжують працювати, бо зізнаються, що прожити на саму пенсію при нинішніх цінах практично неможливо. «За моїми підрахунками, мені вираховуватимуть більше тисячі гривень. Зараз більше 300 віддаємо на потреби армії. Але, розумієте, армія — то одне, зараз це потрібно. Але віддавати за тридцять років зароблене тим, хто не працював... Багато шахтарів зараз залишають роботу, оскільки віддавати доводиться дуже багато. Залишаються ті, у кого маленькі діти, яких ще потрібно ставити на ноги», — поділився з «УМ» пан Олександр із містечка Селідово, який 31 рік пропрацював на шахті. Чоловік каже, що він отримує порівняно невисоку пенсію, але є хлопці, які мають близько 8 тисяч гривень, тому й вирахування з них будуть значно більші. Критична ситуація склалася і в освіті, оскільки вчителі, хто до 1 квітня мав 25 років стажу, змушені були лишати класи посеред року і масово звільнятися, щоб не втратити право на пенсію.
Уряд пообіцяв, що ці обмеження тимчасові і діятимуть лише до 2016 року. Втім, як показує практика останніх років, немає нічого постійнішого за тимчасове.