День сміху для українців виявився не надто веселим: відучора Національна комісія, що регулює сферу енергетики і комунальних послуг, у кілька разів підвищила тарифи на «комуналку». Уже в травні українці отримають платіжки з новими розрахунками, де мінімальний тариф на газ зросте в 3,3 раза, тариф на тепло підвищиться на 72%, світло подорожчає вполовину (а до 2017 року планується підвищення на 250%). За холодну воду українці платитимуть на 25% більше (а кияни — взагалі на 40%), за гарячу — в середньому на 55%.
Щоб хоч якось пом’якшити удар по гаманцях, уряд планує провести реорганізацію системи субсидій. «Досі низька ціна на газ трималася за рахунок того, що держава з бюджету покривала НАК «Нафтогаз України» різницю між тарифами та реальною вартістю енергоносіїв. У 2014 року ця дотація склала ледь не чверть усіх витрат бюджету — 110 млрд. грн. — коментує ситуацію «УМ» заступник голови парламентського Комітету з питань правової політики та правосуддя Василь Яніцький. — Нині уряд прийняв рішення замінити загальні дотації адресними субсидіями. Тобто, якщо раніше такі субсидії, умовно кажучи, отримували 43 мільйони українців, то зараз дотація грошима передбачена для бідних, а багаті платитимуть повну ціну». Депутат переконаний, що виплата дотацій менш забезпеченим людям, а не НАК «Нафтогаз», усуне корупційні ризики, і ці кошти не розкрадуть.
Головним критерієм для оформлення субсидії стане реальний дохід родини. «Після зростання тарифів вже близько 4 млн. сімей повинні претендувати на субсидії, бо це люди, чиї доходи не дозволяють у повному обсязі нормально оплачувати житлово-комунальні послуги. Тому й було прийнято новий механізм надання субсидій, де єдиним критерієм буде дохід людини або сім’ї, яка проживає в одному будинку», — повідомив міністр соціальної політики Павло Розенко.
За його словами, відтепер про рівень доходу будуть свідчити зарплати, що реально видані на руки вже після вирахування податків на фізичних осіб і страхування. Міністр пояснив, що сам механізм побудований на індивідуальному пiдходi — кожній людині чи сім’ї, виходячи з рівня доходів, буде розрахований обов’язковий платіж по «комуналці» — сума, яку людина потенційно може сплатити самостійно. Все, що буде вище тієї суми — це субсидія, яку покриє держава.
Нова система субсидій, на думку уряду, дозволить убити відразу двох зайців: люди навчаться рахувати свої доходи і заповнювати декларації, а місцеві органи влади пройдуть тест на якість своєї роботи. Особливістю реформованої системи стане відсутність величезної купи папірців із місця роботи, довідок про дохід чи про реєстрацію у центрі зайнятості. Субсидія видаватиметься на підставі заповнених бланків та декларацій про доходи. До речі, декларації про доходи перевірятимуться і Пенсійним фондом, і фіскальною службою. Якщо буде з’ясовано, що людина навмисне істотно занизила свої доходи, то вона буде змушена повернути надані кошти в подвійному розмірі, запевнив міністр Розенко.
«Я чудово розумію всі ризики і проблеми із запровадженням нової системи субсидій. Не все піде гладко, будуть збої і затримки, бо очевидна і різна готовність місцевих органів влади до цієї роботи. Але з іншого боку, це і добрий тест для місцевих органів влади (особливо напередодні місцевих виборів) довести свою ефективність у безпосередній роботі з людьми. Зробити так, щоби нова система надання субсидій виглядала красиво не лише на папері, а й реально спрацювала», — наголосив міністр соціальної політики.
Ще одним позитивом нової системи урядовці вважають те, що люди навчаться нарешті економити енергоресурси, що для цивілізованої Європи давно стало нормою. Українці ж хочуть у цьому процесі побачити приклад самої держави і її очільників.