Над єдиним у Криму опозиційним телеканалом АTR через відсутність «російської» реєстрації зависла реальна загроза припинення існування. Тим самим каналом, двом представникам якого за підсумками минулого року «господар Криму» Сергій Аксьонов особисто вручав статуетки в номінації «найкращий тележурналіст». Але вже 24 березня на прес-конференції у Москві пан Аксьонов висловив своє бачення перспектив для АТR. «Керівництву каналу (заступнику гендиректора Лілі Буджуровій, з якою Аксьонов мав зустріч напередодні. — Авт.), роз’яснили, що нагнітати обстановку і викликати у населення почуття напруженості, пов’язане з тим, що канал дає надію на повернення Криму в Україну, в нинішній напіввійськовий час неприпустимо», — заявив Аксьонов. Водночас він звинуватив керівництво АТR у затягуванні перереєстрації в Роскомнагляді, хоча саме Роскомнагляд чотири рази поспіль повертав назад каналу заявку на продовження ліцензії на мовлення.
«Усі наші медіа-ресурси: кримськотатарський телеканал АТR, «Лялі», Радіо «Мейдан», радіо «Лідер» та інформаційний портал «15 хвилин» ще у вересні, відповідно до російського законодавства, були перереєстровані як суб’єкти господарювання. А вже в жовтні всі документи були передані в Роскомнагляд для реєстрації ЗМІ. На жаль, до теперішнього моменту жоден iз медіа-ресурсів так і не отримав свідоцтво про реєстрацію ЗМІ», — пояснила гендиректор АТR Ельзара Іслямова.
Варто додати, що канал готує програми трьома «державними» мовами Криму, як це, власне, передбачено його конституцією, — російською, кримськотатарською й українською. Проте, судячи з усього, кримська влада прагне повної лояльності. «Кримській владі потрібні саме такі кримські татари: несуб’єктні, лояльні, прорадянські, щоб з георгіївськими стрічками і обов’язково шеренгою. Щоб своєї думки не мали, а погоджувалися бути частиною «сім’ї народів». Щоб ніякої смути і без усіляких minority report. Вершина майстерності — вміння віддавати честь», — резонно зауважив відомий кримський журналіст Павло Казарин, що нині працює в Києві на одному із центральних телеканалів, у коментарі сайту «Крим. Реалії».
Тож експерти не виключають, що основні інформаційні і культурно-освітні «атеерівські» програми з часом можуть «переїхати» на повністю підконтрольний владі канал «Перший кримський», який при Україні був ДТРК — державною телерадіокомпанією. Там минулого тижня вийшов розлогий сюжет про те, що «жодної правдивої інформації на каналі АТR немає». І що «на його інформполітику досі впливають Джемілєв і Чубаров». Якщо це «переформатування» на новий лад справді станеться, то можна буде констатувати лише одне: всі ЗМІ на півострові будуть наповнюватись винятково «правильним», лояльним до властей контентом. «В ефірі нового старого телеканалу будуть розповідати про те, як змінилося у кращий бік життя кримськотатарського народу за минулий рік. Ремзі Ільясов стане давати розлогі інтерв’ю. Будуть улесливі посмішки і вегетаріанські питання. На ток-шоу будуть приїжджати ополченці з «ДНР» і розповідати про непорушну дружбу Олександра Невського і Золотої Орди. Про депортацію будуть згадувати 18 травня — в підводці до сюжету про те, як Володимир Путін реабілітував кримськотатарський народ», — напівжартома припустив згаданий вище Казарин.
Утім наразі в Криму не до жартів.