Невипадково на осінній виставці-ярмарку «Бджільництво-2004», яку проводив Інститут бджільництва ім. П. І. Прокоповича з 10 по 12 вересня в Києві, було стільки покупців. На Кавказі вживання меду називають золотим правилом здоров'я. Це визнали і в промислово розвинених країнах, де зростає виробництво і споживання меду. На жаль, в Україні споживання меду залишається низьким. Середньостатистичний житель нашої країни з'їдає не більше 1 склянки меду на рік, тобто 1 г на день. Практично ринок меду тримається на порівняно невеликій частині населення (3-4 відсотки), яка добре інформована про його користь і купує на рік 4-5 кг на одного члена сім'ї, кажуть пасічники.
На ярмарку було представлено продукцію з Миколаєва, Криму, Одещини, Полтавщини, Херсону, Вінниччини, Закарпаття та багатьох інших регіонів України. Відвідувачі мали можливість придбати мед у пасічників, без посередників, а отже, вберегтися від підробки. Адже зараз на ринку великий відсоток так званого «саморобного» меду, який важко відрізнити від справжнього. Звісно ж, лікувальних властивостей такий мед не має. Тому, перш ніж купувати, пасічники радять звернути увагу на консистенцію меду. Справжній має бути густим, прозорим, на поверхні він одразу не розтікається, а спочатку лягає гіркою.
Отже, якщо ви правильно вибрали мед, то придбали корисні і смачні ліки. Тепер слід «вивчити правила» зберігання меду. Оскільки мед дуже вбирає сторонні запахи, його слід зберігати в чистій тарі, щільно закритій кришкою. Бажано, щоб тара була темною — перебування меду на світлі протягом однієї доби призводить до знищення в ньому лізоциму — протимікробного білкового ферменту. Ворогом меду є кисень — саме через нього він кристалізується. Зберігати мед слід при температурі +4-10° С. У приміщенні має бути темно і сухо, бо якщо мед вбере в себе вологу, то забродить. А щоб зберігати мед у стільниках, їх потрібно обгорнути вощеним папером.