Фінансова лихоманка, з якою ніяк не може впоратися НБУ, впливає не лише на курс долара та роботу дрібних фінансових установ, а й на досить надійні та авторитетні банки. Серед таких опинився і банк «Київська Русь», який іще в лютому, за версією журналу «Forbes», входив до топ-20 рейтингу найстійкіших банків. А днями НБУ видав постанову «Про віднесення ПАТ «Банк «Київська Русь» до категорії неплатоспроможних». Мовляв, банк виявився нездатним наростити свій капітал, дефіцит якого був виявлений під час стрес-тесту в 2014 році. У зв’язку з цим виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийняла рішення на три місяці запровадити в банку тимчасову адміністрацію, а по завершенні цього терміну, якщо стабільність банку не вдасться відновити, йому загрожує ліквідація.
Працівники банку та їхні клієнти категорично не згодні з такою постановкою питання. Минулої п’ятниці велика група вкладників заблокувала банк, намагаючись не впустити до нього тимчасову адміністрацію, обклеївши будівлю плакатами з надписами «Захистимо наші вклади від свавілля НБУ», «Не дамо Гонтаревій зруйнувати стабільний банк». «Був такий банк чудовий. А тепер що, ховати збереження під подушкою, чи що?» — обурюється вкладниця банку Валентина. Втім за деякий час люди дізналися, що призначена комісія таки потрапила до банку і провела засідання з його відставленим керівництвом.
Саме керівництво банку шоковане таким поворотом справи. «У нас проблем із платоспроможністю не було. Звісно, зважаючи на стан держави, деякі складнощі були, як і у всіх. Але ми проводили платежі, видавали, за можливості, депозити, мали нові вклади. В банку ніякого погіршення ситуації не було. Навіть не знаю, що сталось і чому ввели таку постанову», — розводить руками заступник голови правління банку Сергій Науменко. За його словами, з 20 березня банком одноосібно керує тимчасовий адміністратор Олександр Волков. «Це означає, що всі залишки коштів, які зафіксовані на 9 ранку 20 березня, є заблокованими без можливості їх зняття», — каже Науменко.
Він передбачає два можливі сценарії розвитку дій. Перший — приблизно через місяць-півтора, якщо ситуація не зміниться, Фонд гарантування почне виплату вкладів із рахунків фізичних осіб на суму до 200 тис. грн. А через 3 місяці, якщо не знайдеться інвестор, можуть оголосити про ліквідацію банку і почати розпродаж банківського майна. Втім представництво банку вірить у краще. «Будемо сподіватись, що ми випливемо», — зазначив Науменко.
До речі, «Київська Русь» не єдиний банк, який потрапив у «немилість» до НБУ. «У зв’язку з проведенням ризикової діяльності та наявністю загрози інтересам вкладників» проблемним банком визнали і ВАТ «АстраБанк». З початку року ці банки стали 11-ю і 12-ю установами, яких НБУ вніс у свій «чорний список».
Водночас для інших банків НБУ пропонує набагато комфортніші умови праці. Так, минулого тижня Нацбанк надав 1,215 млрд. гривень стабілізаційного кредиту ПАТ КБ «Приватбанк» для підтримки його ліквідності. Варто зазначити, що з початку року це вже третій такий кредит — у січні та лютому «Приватбанку» було виділено відповідно 2,38 млрд. і 2,28 млрд. гривень. А в 2014 році загальна сума кредитів, наданих НБУ цій фінансовій структурі, склала 19 млрд. гривень. Більше від держави отримав лише «Ощадбанк» — 24,16 млрд. гривень.