Партія чинного прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньяху лідирує на позачергових парламентських виборах, що відбулися позавчора в Ізраїлі. За даними газети «Хаарец», після підрахунку 99% голосів правляча партія «Лікуд» отримує 29 зі 120 парламентських місць. Головний суперник — лівоцентристський «Сіоністський союз» — матиме 24 місця. Екзит-поли давали цим політичним силам приблизно однакову кількість голосів. Явка на виборах становила 71,8% і була найвищою з 1999 року.
«Я пишаюся ізраїльським народом, який у цей момент істини зміг відділити справжнє під поверхневого і залишився вірним тому, що справді важливо для нас усіх, — ефективна система безпеки, відповідальна економіка та соціальна захищеність», — наголосив Нетаньяху, дізнавшись про результат.
Одна з найсуттєвіших відмінностей між «Лікудом» та «Сіоністським союзом» — ставлення до палестинської проблеми, нагадує «Євроньюз». Лідери «СС», екс-президент Іцхак Герцог та екс-глава МЗС Ципі Лівні, виступають за продовження переговорів із палестинцями щодо надання їм державності, тоді як Нетаньяху відмовився від подальших перемовин із цього питання. Напередодні голосування глава уряду пообіцяв, що у випадку перемоги його партії на виборах не допустить утворення Палестинської держави.
Ключовими питаннями у передвиборчій кампанії стали також внутрішні соціально-економічні проблеми країни та майбутнє міста Єрусалим.
Тепер обидві політичні сили готуються до складних коаліційних перемовин, адже жодна не буде в змозі сформувати уряд самостійно. Герцог уже заявив, що «все можливо».
А головна несподіванка ізраїльських виборів — третє місце об’єднаного списку арабських партій. Їхній блок, за даними екзит-полів, може отримати 14 місць у Кнессеті. Це перший раз, коли арабські партії пішли на вибори єдиним блоком. У ніч після голосування перший номер списку Айман Одех подякував своїм прибічникам і пообіцяв протистояти правим силам, які виступають проти створення палестинської держави. «Наші люди ніколи не порушують своїх обіцянок. Ми отримали більше голосів, ніж будь-коли за останні 15 років. Це велике досягнення для нас. Ми стали сюрпризом цих виборів і станемо третьою силою у парламенті. Завдяки нам, правим партіям не вдасться самостійно сформувати уряд», — заявив Одех.
Із 8 мільйонів мешканців Ізраїлю близько 20% становлять араби, які мешкають переважно у Назареті та Хайфі. Арабські депутати свого часу активно підтримували прем’єра Іцхака Рабина, який у 1993 році підписав мирну угоду з палестинцями, за що отримав Нобелівську премію миру й у 1995-му був убитий єврейським екстремістом на мітингу в Тель-Авіві.
Лідери двох партій-переможців уже оголосили про початок переговорів з іншими учасниками виборчих перегонів щодо формування коаліції, для створення якої потрібен щонайменше 61 мандат. Нетаньяху висловив впевненість, що новий уряд буде сформовано впродовж двох-трьох тижнів. Натомість місцеві аналітики прогнозують, що нова коаліція буде нестійкою й уряд, який Нетаньяху очолить учетверте, довго не протримається.
Існування попереднього, третього уряду Нетаньяху було найкоротшим в історії країни: від виборів у січні 2013 року до пізньої осені 2014 року, замість передбаченої законодавством чотирирічної каденції. Коаліція в ізраїльському Кнессеті 19-го скликання була найбільш широкою за спектром партій, які в неї входили. Причиною її розпаду та дострокових виборів стала нездатність правлячих партій знайти спільну мову.
Утiм дострокові вибори в Ізраїлі є радше правилом, ніж винятком. За всю історії країни з 1948 року в ній змінилися 33 уряди і 19 парламентів.