Життя на окупованих територіях самопроголошеної «ДНР» виявилося не таким безхмарним та далеким від «русского мiра», як того обіцяли його керівники. «У Макіївці назріває «продовольчий бунт». Місцеве населення висловлює крайнє невдоволення захмарними цінами, встановленими на продовольчі товари. Ескалації соціальної напруги сприяє той факт, що в Макіївку масово повертаються озброєні дезертири-«ополченці» «ДНР» із числа місцевих жителів, які дезертирували із «ДНР» через хронічну невиплату зарплати», — повідомив учора координатор «Інформаційного спротиву» Дмитро Тимчук.
«УМ» поспілкувалася із жителями Макіївки і дізналася, що ціни тут таки кусаються: кілограм картоплі коштує 10-13 грн., моркви — 18, часнику — 100, свинини — 110, борошна — 10-12, рису та гречки — 26-30, один літр молока — 10-12, нерафінованої олії — 40, сметани — 30-35. «Мені за вісім місяців лише двічі виплатили пенсію, тому грошей не вистачає. Окрім продуктів, дуже подорожчали ліки. В аптеці 10 таблеток від підвищеного тиску ще у листопаді коштували 55 гривень, а сьогодні вже 170. Все б, можливо, нічого, якби не доводилося їх купувати один, а то й два рази на місяць. Дякувати Богу, двічі на місяць отримуємо гуманітарну допомогу: крупи, олію, борошно, цукор. Так і живемо»,— розповідає «УМ» місцева жителька пані Людмила. Жінка каже, що ситуація в місті стабільна, однак часто трапляються випадки мародерства як iз боку бойовиків, так і місцевих жителів. Багато мешканців полишили майже все майно і виїхали на безпечні території.
Від мародерства після відходу українських військ страждають і жителі Дебальцевого, на що теж вказує Дмитро Тимчук. Свої порядки «нова влада» облаштовує і в інших захоплених населених пунктах. «Керівництво «ДНР» проводить «чистку» Новоазовської «міськадміністрації». «Мер» міста від «ДНР» відсторонений від виконання службових обов’язків, його підозрюють у розкраданні «гуманітарної допомоги» з РФ. Фігурантами у «кримінальній справі» проходить також декілька представників «міської адміністрації»,— зазначив Дмитро Тимчук.
Якщо на окупованих територіях за продукти просять великі гроші, то у прифронтових та визволених зонах їх практично немає. У «Схід-SOS» «УМ» розповіли, що волонтери майже кожного дня їздять до маленьких селищ на лінії фронту, де залишилося по кілька десятків осіб, і забезпечують їх гуманітарною допомогою. «Там і до війни не було магазинів, нормального громадського сполучення. По ліки чи продукти люди їздили у сусідні містечка, або ж раз на тиждень до них приїздила продуктова лавка. Наразі громадський транспорт у такі села практично не ходить, діти (їх дуже мало) школу не відвідують, бо вона за кілька кілометрів від дому. Найважче пенсіонерам (яких у таких селах найбільше), оскільки у них одна надія — на нашу гуманітарну допомогу»,— розповіла «УМ» волонтер «Схід-SOS» Юлія Красильнікова.
До слова, в українському Кураховому, що за 70 км від Макіївки, ціни не суттєво відрізняються від низки українських міст. «Ціни, звісно, виросли й на ліки, й на бензин, але така ситуація по всій країні. Продукти подорожчали не суттєво: картопля коштує 5 грн., морква та буряк — 6, оселедець — 60, яблука — 15, молоко 10-12»,— поділився з «УМ» місцевий житель пан Дмитро.