Більше півроку тривало розслідування обставин аварії пасажирського літака «Боїнг-777» рейсу «МН17» Малайзійських авіаліній, який летів за маршрутом Амстердам—Куала Лумпур. Нагадаємо, що авіалайнер був збитий 17 липня минулого року під Донецьком, усі 298 людей, які перебували на борту літака, загинули.
І ось прокуратура Нідерландів оприлюднила попередні висновки Міжнародної групи криміналістів (JIT), яка проводить розслідування трагедії. Як повідомило агентство «Рейтер» із посиланням на прес-службу прокуратури Нідерландів, слідчі зібрали і обробили понад мільйон документів, відео та фотодоказiв і дійшли висновку, що літак був збитий з установки «Бук», яку привезли з Росії в Україну незадовго до трагедії. Це підтверджують також свідчення очевидців трагедії i місцевих жителів. Експерти впевнені, що управління ракетною установкою здійснювали або російськi фахівцi, або бойовики під керівництвом цих фахівців.
Тепер голландська прокуратура працює над тим, щоб виявити коло підозрюваних, а також надати суду аргументовані докази, достатні для винесення обвинувального вироку. Цю роботу ускладнив той факт, що всі смартфони та ноутбуки, які слідчі використовували в Україні і які мали контакт iз місцевими інтернет-мережами, довелося знищити — вони були заражені шпигунською програмою Spyware. Прокуратура Нідерландів припускає, що до цього причетні російські спецслужби, і заявляє, що в них є встановлені факти того, що секретні служби РФ намагалися зламати і проникнути в комп’ютерні системи голландської поліції та прокуратури.
Повне розслідування обставин трагедії, у якому беруть участь 40 міжнародних експертів, планують завершити до жовтня. Для цього передбачено і повну реконструкцію кабіни пілотів, салону бізнес-класу і лівого крила літака. Уламки лайнера доставили з України до Нідерландів у грудні 2014 року. Наразi їх зберігають у трьох ангарах на голландській військово-повітряній базі Гілз-Рейен. Родичам жертв трагедії, а згодом журналістам дали можливiсть їх оглянути, повідомила агенція УНН. «Ми вирішили, що для рідних і близьких це дуже важливо, і організували відвідування бази. Що стосується журналістів, то знімки, зроблені родичами, все одно б потрапили в пресу, тому ми прийняли рішення запросити в той же день і співробітників ЗМІ», — повідомила офіційний представник Ради безпеки Нідерландів Сара Ферна.
У самій же «ДНР» i далi наполягають на причетності до трагедії українських Збройних сил. Так, «глава «ДНР» Олександр Захарченко заявив, що на власні очі бачив, як два українськi літаки на висоті 10 тисяч метрів випускали ракету, що збила пасажирський літак. Прокуратура Нідерландів такі заяви не коментує.